Πρεμιέρα με ήττα για τον Ολυμπιακό

Έχασε 0-1 από τη Μαρσέιγ

Πρώτη ανάρτηση: 13/09/2011, 23:40

Με ήττα 0-1 από τη Μαρσέιγ ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός, ο οποίος αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να πάρει τελικά θετικό αποτέλεσμα, καθώς δεν είχε επίσημο αγώνα στα πόδια του και ουσιαστικά προδόθηκε από μία φάση στο 51.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν επιθετικά, ωστόσο η Μαρσέιγ έκανε την ευκαιρία στο 2ο , όταν μετά από κόρνερ ο Ρεμί πήρε την κεφαλιά και ο Ντιαβαρά μόνος του αστόχησε από τη μικρή περιοχή.

Ο Ολυμπιακός άφησε να περάσουν ανεκμετάλλευτα δύο συνεχόμενα φάουλ, ενώ στο 9ο είχε μία καλή συνεργασία Γέστε και Μιραλάς, αλλά έδιωξε η άμυνα της Μαρσέιγ.

Στο 19 ο Ολυμπιακός είχε το πρώτο σουτ από τον Μιραλάς, έξω από την περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Μαντανά. Ένα λεπτό αργότερα, στο 20, ο Φέισα γύρισε ωραία τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μιραλάς την έστειλε άουτ.

Οι Μασαλιώτες πίεσαν για ένα ��εντάλεπτο και στο 27 ο Λούτσο Γκονζάλες έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βγήκε άουτ. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μιραλάς στο 32.

Στο 35, οι Γάλλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σεϊρού, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα βγήκε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρεμί βρήκε το κάθετο δοκάρι του Ρεμί, ενώ στο 39 ο Μιραλάς πέρασε τους πάντες αλλά δεν νίκησε τον γκολκίπερ της Μαρσέιγ Μανταντά, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι Γάλλοι πίεσαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και στο 51 ο Μορέλ έφυγε με την μπάλα και βρήκε ωραία τον Γκονζάλες στην κλειστή γωνία του Ολυμπιακού, ο οποίος μόνος με τον Κοστάνσο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.

Στο 54 ο Τζιμπούρ πήρε τη θέση του Γέστε, ενώ στο 61 ο Μιραλάς πή��ε κίτρινη κάρτα. Ένα λεπτό αργότερα, στο 62, ο Σεϊρού πέτυχε δυνατό μακρινό σουτ, αλλά απέκρουσε ο Κοστάντσο.

Στο 67, ο Βαλβέρδε έκανε δύο αλλαγές, με τον Ιμπαγάσα να παίρνει τη θέση του Φέισα και τον Μακούν να αντικαθιστά τον Φουστέρ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση στο 75, όταν ο Τοροσίδης έβγαλε εκπληκτική σέντρα και ο Τζιμπούρ έβαλε πόδι, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και βγήκε άουτ. Στο 79, μετά από νέα σέντρα του Τοροσίδη, διώχνουν οι αμυντικοί της Μαρσέιγ και η μπάλα καταλήγει στον Αμντούν, αλλά το αριστερό σουτ του είναι άσχημο.

Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τη Μαρσέιγ στο 87, στον Αμαλφιτανό, μετά την κάρτα στον Μορέλ που είχε προη��ηθεί στο 71. Ακολούθησαν στο 89 οι κίτρινες σε Αβραάμ Παπαδόπουλο και Αγιού και στο 90 η κόκκινη στον Φανί για επιθετικό μαρκάρισμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ολυμπιακός: Κοστάνσο, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Μοδέστο, Φέισα (67 Ιμπαγάσα), Αμπντούν, Γέστε (54 Τζιμπούρ), Φουστέρ( 67 Μακούν), Μιραλάς

Στον πάγκο: Μέγερι, Μαρκάνο, Ιμπαγάσα, Ορμπάιθ, Μακούν, Πάντελιτς, Τζιμπούρ

Μαρσέιγ: Μανταντά, Αθπικουέτα, Ν' Κουλού, Τραορέ, Μορέλ, Ντιαβαρά, Ντιαρά, Σεϊρού, Λούτσο γκονζάλες, Αμαλφιτάνο, Ρεμί

Στον πάγκο: Μπρασιλιάνο, Φανί, Σαμπό, Καμπορέ, Βαλμπιουενά, Αϊγιου, Ομρανί

Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογάλος)