Η Γερμανία επόμενος αντίπαλός μας στο Εuro

Στους «8» και η Πορτογαλία

Πρώτη ανάρτηση: 17 Ιουνίου 23:57

Η Γερμανία θα είναι ο αντίπαλος της γαλανόλευκης αγαπημένης στα προημιτελικά του Euro, μετά την επικράτησή της με 2 - 1 επί της Δανίας. Με το ίδιο σκορ στον αγώνα με την Ολλανδία, προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και η Πορτογαλία.

Δανία – Γερμανία: 1 – 2

Στο 6ο λεπτό είχε την ευκαιρία για γκολ η Γερμανία, όμως, ο Άντερσεν απέκρουσε το σουτ του Μίλερ, ο οποίος επανήλθε και... σκόραρε στο 19ο λεπτό.

Στο 24' ο Γιάκομπσεν έκανε τη σέντρα και ο Κρον - Ντέλι με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Οι Γερμανοί έκαναν το 2 - 1 στο 81', μετά από σέντρα του Εζίλ και πλασέ του Μπέντερ από την μεγάλη περιοχή.

Οι συνθέσεις:

Δανία (Όλσεν): Άντερσεν, Κιάερ, Άγκερ, Σίμον Πόουλσεν, Γιάκομπ Πόουλσεν, Κβιστ, Ζίμπλινγκ, Έρικσεν, Κρον-Ντέλι, Μπέντνερ

Γερμανία (ΓΛεβ): Νόιερ, Χούμελς, Μπαντστούμπερ, Λαμ, ΚεντίραΣβαινστάιγκερ, Οζίλ, Μίλερ, Μπέντερ, Ποντόλσκι, Γκόμεζ

Πορτογαλία – Ολλανδία: 2 – 1

Το σκορ άνοιξε για τους Ολλανδούς στο 12ο λεπτό ο Φαν Ντε Φάαρτ, όταν η μπάλα γύρισε σε εκείνον μετά από προσπάθεια του Ρόμπεν και την έστειλε στα δίχτυα με δυνατό σουτ με φάλτσο.

Η κάθετη μπαλιά του Περέιρα στο 28' βρήκε τον Ρονάλντο και εκείνος πλάσαρε το γκολ απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ.

Στο 60ο λεπτό οι Πορτογάλοι βιάστηκαν να πανηγυρίσουν γκολ του Πόστιγκα που ήταν οφ σάιντ, ενώ το 2 - 1 έγραψε λίγο αργότερα ο Ρονάλντο.

Πορτογαλία (Μπέντο): Πατρίσιο, Άλβες, Πέπε, Κοεντράο, Περέιρα, Βελόσο, Μουτίνιο, Μεϊρέλες, Νάνι, Ρονάλντο, Πόστιγκα

Ολλανδία (Μάρβαϊκ): Στεκέλεμπουργκ, Φαν ντερ Βιλ, Ματάισεν, Βλάαρ, Βίλεμς, Ντε Γιόνγκ, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν ντερ Φάαρτ, Χούντελαρ, Φαν Πέρσι