Μάτωσε αλλά νίκησε η Πορτογαλία

Τρία λεπτά πριν το τέλος κέρδισε την Δανία

Σε θρίλερ με αίσιο τέλος για την Πορτογαλία εξελίχθηκε ο αγώνας με την Δανία για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Euro: οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και ο Βαρέλα έδωσε την λύση στην ομάδα του, κάνοντας το 3 - 2, τρία λεπτά πριν τη λήξη!

Την αρχή στο σκορ έκανε η Πορτογαλία στο 24', όταν ο Πέπε πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μουτίνιο, ενώ η παρέα του Ρονάλντο διπλασίασε τα τέρματά της λίγα λεπτά μετά, με τον Πόστιγκα να πιάνει σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, η Δανία πέρασε στην αντεπίθεση: μετά την σέντρα του Γιάκομπσεν, ο Κρον Ντέλι ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά - πάσα για τον Μπέντνερ που με το κεφάλι από κοντά μείωσε σε 2 - 1.

Στο 50ο λεπτό ο Ρονάλντο έχασε μεγάλη ευκαιρία απένατι στον Άντερσεν που τον νίκησε, ενώ ευκαιρία να ισοφαρίσει έχασε η Δανία στο 62', με τον Κβιστ να σουτάρει ελάχιστα άουτ.

Τελικά, οι Δανοί ισοφάρισαν στο 80' , όταν ο Γιάκομπσεν σ��ντραρε και ο Μπέντνερ με κεφαλιά (ξανά!) έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν το έβαλε κάτω, με τον Βαρέλα να γράφει το 3 - 2 με δυνατό δεξί σουτ στο 87', αλλά και τους Δανούς να χάνουν τεράστια ευκαιρία για ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οπότε και ο Σένε σούταρε από εξαιρετική θέση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Δανία (Μόρτεν Όλσεν): Άντερσεν, Κίαερ, Άγγερ, Πόουλσεν, Γιάκομπσεν, Κβιστ, Έρικσεν, Ζίμλινγκ, Κρον-Ντέλι, Ρόμενταλ, Μπέντνερ

Πορτογαλία (Πάουλο Μπέντο): Ρουί Πατρίτσιο, Μπρούνο Άλβες, Πέπε, Κοεντράο, Περέιρα, Βελόσο, Μουτίνιο, Μεϊρέλες, Νάνι, Ρονάλντο, Πόστιγκα

Δείτε στο βί��τεο τα γκολ του αγώνα και φωτογραφίες με στιγμιότυπά του!