Europa League: Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός – Καλά αποτελέσματα για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Μέσα σε 7 λεπτά το τριφύλλι βρέθηκε από το 2-0 στο 2-3!

Μία νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα ήταν ο απολογισμός στους πρώτους αγώνες των ελληνικών ομάδων για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ, με μεγάλη ανατροπή, νίκησε με 3-1 την Έστερσουντ και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση.

Οι Σουηδοί άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Νούρι, ο Λέο Μάτος ισοφάρισε στο 38΄ για τον «Δικέφαλο του Βορρά», για να πετύχει δύο ακόμη γκολ ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς (77΄ & 88΄).

Η ΑΕΚ, αν και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 58’ λόγω αποβολής του Λιβάγια με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κατάφερε να πάρει ισοπαλία στην έδρα της Μπριζ, κρατώντας το μηδέν στα μετόπισθεν.

Ο Παναθηναϊκός, τέλος, κατάφερε να χύσει την καρδάρα με το γάλα μέσα σε μόλις 7 λεπτά.

Οι πράσινοι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 επί της Μπιλμπάο στη Λεωφόρο, με γκολ του Λουντο στο 29’ και του Καμπέσας το 55’, ωστόσο έπαθαν μπαλκ άουτ μετά το 2-1 ων Βάσκων στο 68’ με τον Αντούριθ. Στα υπόλοιπα 6 λεπτά δέχθηκαν άλλα δύο τέρματα (71’ Ντε Μάρκος και 74’ Αντούριθ με πέναλτι) με αποτέλεσμα η υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύει πολύ πλέον.

Οι επαναληπτικοί θα γίνουν την ερχόμενη Πέμπτη 24 Αυγούστου.