BMW M4 GT3: Με ποια ελαστικά κέρδισε στο Nürburgring Endurance Series

Τα καλύτερα ελαστικά για βρεγμένο και στεγνό οδόστρωμα

BMW M4 GT3

Η Walkenhorst Motorsport, η αγωνιστική ομάδα της BMW που χρησιμοποιεί τα εμβληματικά ελαστικά ADVAN της YOKOHAMA, ήταν αυτή που κατέκτησε την τελική νίκη στο 2ο Γύρο του Nürburgring Endurance Series (NLS 2023), που διεξήχθη από τις 31 Μαρτίου έως την 1 Απριλίου. Το αγωνιστικό αυτοκίνητο της νικήτριας ομάδας, φορούσε ελαστικά ADVAN A005 για στεγνό οδόστρωμα και ελαστικά ADVAN A006 για βρεγμένο οδόστρωμα.

Η BMW M4 GT3

Το αυτοκίνητο που κέρδισε τον αγώνα ήταν η #34 BMW M4 GT3 που μπήκε στην κατηγορία NLS SP9 Pro από την αγωνιστική ομάδα της Walkenhorst Motorsport,. Οι οδηγοί Jakub Giermaziak και Jesse Krohn βρέθηκαν στη βρεγμένη πίστα, στην 4η θέση στα προκριματικά με το αυτοκίνητο #34 και στη συνέχεια οδήγησαν με τέρμα το γκάζι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, περνώντας τη γραμμή τερματισμού 21,764 δευτερόλεπτα μπροστά από το αυτοκίνητο της 2ης θέσης. Η εταιρεία ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ ΑΕ, εισάγει και διανέμει τα υψηλής ποιότητας ελαστικά YΟΚΟΗΑΜΑ στην ελληνική αγορά, από το 1957.