Η επιτυχία του Abarth 124 rally σε αγώνες τίμησε την επέτειο του Σκορπιού

Όπλο και η κορυφαία αξιοπιστία

Abarth 124 rally 70η Επέτειος Παγκόσμιος Τίτλος FIA R-GT

Το 2019 το αγωνιστικό μοντέλο Abarth 124 rally  στα χέρια του Ιταλού οδηγού Enrico Brazzoli κατέκτησε για 2η συνεχόμενη χρονιά τον Παγκόσμιο Τίτλο FIA R-GT, ενώ επίσης για 2η χρονιά επικράτησε και στο Ισπανικό Πρωτάθλημα ασφάλτου για 2κινητα αυτοκίνητα. Τέλος ο Andrea Nucita στα πλαίσια του ERC αναδείχθηκε Πρωταθλητής του Abarth Rally Cup, ολοκληρώνοντας μια χρονιά που το Abarth 124 rally τίμησε με τον καλύτερο τρόπο τα 70α γενέθλια της μάρκας.

Η απόδοση του Abarth 124 rally, σε συνδυασμό με την κορυφαία αξιοπιστία του, επέτρεψε σε πολλούς αγώνες να ανταγωνίζεται με αξιώσεις ακόμα και τα τετρακίνητα αγωνιστικά της κατηγορίας R5. Με τη συμμετοχή του, τόσο σε διεθνείς διοργανώσεις, όσο και σε εθνικά πρωταθλήματα, κατάφερε να εντυπωσιάσει κατακτώντας σε μόλις τρεις σαιζόν σχεδόν 100 νίκες σε 16 διαφορετικές Ευρωπαϊκές χώρες.