Δεν τα κατάφερε ο Αθηναϊκός

Νίκησε το Σούπερ Καπ η Σπάρτακ Μόσχας

Η Σπάρτακ Μόσχας ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό του Σούπερ Καπ Γυναικών στο μπάσκετ, όπου τέθηκαν αντιμέτωπες οι δ��ο πιο ισχυρές ομάδες της περσινής σεζόν. Στον αγώνα που φιλοξενήθηκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι η ρωσική ομάδα επικράτησε με 61-70 και αναδείχθηκε υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2010.

Η Σπαρτάκ, που πέρυσι κατέκτησε την Ευρωλίγκα, πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 14-18 και στο ημίχρονο η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 15 πόντους: 26-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ περιορίστηκε στο 46-58 αλλά οι ρωσίδες διατήρησαν το προβάδισμα για το τελικό 61-70.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, έγιναν οι βραβεύσεις με το τρόπαιο του Σούπερ Καπ να φεύγει για τη Ρωσία και τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη να παίρνουν τα αναμνηστικά μετάλλιά τους...