Απίστευτη ανατροπή: Λύγισε και την Κροατία η Εθνική!

72-70 στο Ζάγκρεμπ με ξέσπασμα στο τελευταίο ��εκάλεπτο!

Δυνατό προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης πήρε η Εθνική, η οποία με ψυχωμένη εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο έκανε μια τρομερή ανατροπή και νίκησε την Κροατία μέσα στο Ζάγκρεμπ!

Αν και ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, η Εθνική ήταν πολύ άστοχη από το τρίποντο και παράλληλα δεν μπορούσε να βρει εύκολα ρυθμό με αποτέλεσμα οι Κροάτες να είναι σταθερά μπροστά με τη διαφορά να φτάνει και τους 10 πόντους.

Η «επίσημη αγαπημένη» ξύπνησε για τα καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη (ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και είχε και 6 ασίστ) κατάφερε να μειώσει το σκορ στους 2 πόντους και εκεί φάνηκε ότι άρχισαν να… τρέμουν οι Κροάτες.

Όταν το σκορ έγινε 72-67 ένα λεπτό πριν τελειώσει το παιχνίδι, χρειαζόταν απλά καθαρό μυαλό για να πάρουμε τη νίκη. Όπερ και εγέντο…

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (η Ελλάδα τυπικά γηπεδούχος): 13-18, 28-33, 51-57, 72-70