Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση με σόου Ρονάλντο για Ρεάλ – Πρώτη φορά στους «4» η Σίτι (ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ)

Μπενφίκα - Μπάγερν και Ατλέτικο – Μπαρτσελόνα οι σημερινοί αγώνες

Στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ προκρίθηκαν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μάντσεστερ Σίτι.

Η βασίλισσα έκανε την ανατροπή με χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Ζινεντίν Ζιντάν να ζει τόσο έντονα το παιχνίδι και να πανηγυρίζει τόσο έξαλλα που… έσκισε το παντελόνι του!

Ο Πορτογάλος άσος έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια πολύ νωρίς (η Βόλφσμπουργκ είχε νικήσει 2-0 στο πρώτο παιχνίδι). Μέσα σε μόλις 2 λεπτά, με σουτ και κεφαλιά στο 15’ και το 17’, έκανε το 2-0 για τη Ρεάλ, ξεσηκώνοντας το Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, και ενώ όλοι είχαν αρχίσει να σκέφτονται το ενδεχόμενο παράτασης, ο Ρονάλντο χτύπησε και τρίτη φορά. Με υπέροχο φάουλ στο 77’ έκανε το 3-0 και έδωσε την πρόκριση στη Ρεάλ.

Ιστορία έγραψε, εξάλλου, η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πολίτες, που έχασαν και πέναλτι στο 30΄ (Αγουέρο) κατάφεραν να υπερασπιστούν το 2-2 του πρώτου αγώνα και μάλιστα με γκολ του Ντε Μπρούιν στο 76’ πήραν και τη νίκη, επικρατώντας με 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν.

Σήμερα, το μενού έχει άλλες δύο σπουδαίες αναμετρήσεις: Μπενφίκα - Μπάγερν και Ατλέτικο – Μπαρτσελόνα.