Η Εθνική γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Λευκορωσία

Το νικηφόρο σερί των πέντε αγώνων διακόπηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Το νικηφόρο σερί των πέντε αγώνων διακόπηκε απόψε στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την Εθνική ομάδα, η οποία έχασε 1-0 από τη Λευκορωσία στην πρόβα τζενεράλε ενόψει του καθοριστικού αγώνα της Κυριακής με τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, στο ίδιο γήπεδο, για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Μια ήττα απολύτως φυσιολογική πάντ��ς, αφού το αποψινό σχήμα της Εθνικής πολύ δύσκολα θα μπορούσαμε να το ξαναδούμε όχι σε επίσημο αλλά ούτε καν σε φιλικό παιχνίδι. Ο Μίχαελ Σκίμπε είχε δηλώσει εδώ και ημέρες ότι θα έδινε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν επαρκή παρουσία στους συλλόγους τους ή που ουσιαστικά βρίσκονται εκτός ομάδας, όπως οι Μανιάτης και Τζιόλης.

Το έκανε λοιπόν ο Γερμανός, αλλά αυτό είχε φυσιολογικό αντίκτυπο στην αγωνιστική εικόνα της Εθνικής, εδικά στο πρώτο ημίχρονο, μιας και από την αρχική ενδεκάδα που παρέταξε μόνο 4-5 παίκτες είχαν αγωνιστικό ρυθμό και θέση βασικού στους συλλόγους τους.

Κλασικό παράδειγμα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, η αξία του οποίου είναι εγνωσμένη αλλά «κοσμώντας» συνήθως τον πάγκο της Λειψίας έχασε όλες τις μονομαχίες από τον Λάπτσεφ. Οι Τζιόλης, Μανιάτης ήταν επίσης «έξω από τα νερά τους», ο Σάμαρης το ίδιο κι έτσι η Ελλάδα, χωρίς ενεργή μεσαία γραμμή δεν είχε ούτε ανασταλτική λειτουργία, με αποτέλεσμα να δέχεται φάσεις στην περιοχή, αλλά ούτε και δημιουργία, αφού η μπάλα δεν μπορούσε να περάσει στους Μάνταλο, Γιαννιώτα που επίσης ήταν μέτριοι.

Οι δυο τους ξεκίνησαν παίζοντας δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, αφού εκτός της ενδεκάδας είχε αλλάξει και ο σχηματισμός (4-4-2), με τους Καρέλη, Βέλλιο μπροστά να πασχίζουν να πάρουν μια μπαλιά. Ως εκ τούτου η συμπαγής Λευκορωσία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε ένα πολύ όμορφο γκολ στο 14΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παλίτσεβιτς από τα 25 μέτρα (ο Γλύκος δεν είχε στήσει καλά το τείχος) και έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 9΄ το έξοχο φαλτσαριστό σουτ του Λάπτσεφ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της ελληνικής εστίας, στο 16΄ το σουτ του ίδιου από απίθανη ενέργεια του Χλεμπ απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ ο Γλύκος και στο 18΄ ο Σαβίτσκι «κατόρθωσε» να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση, με τις τελικές στο πρώτο ημίχρονο να είναι 7-1 για τους Λευκορώσους!

Οι αλλαγές του Σκίμπε στο ημίχρονο βελτίωσαν την εικόνα της Εθνικής στο δεύτερο μισό, καθώς ο Παπασταθόπουλος «έδεσε» την άμυνα, ο Ταχτσίδης «συμμάζεψε» τη μεσαία γραμμή και η προσθήκη του Διαμαντάκου πρόσθεσε ακόμη έναν παίκτη κοντά στην περιοχή της Λευκορωσίας.

Η ελληνική ομάδα πίεσε περισσότερο, κυκλοφόρησε ταχύτερα την μπάλα, ανέβηκε αρκετά μέτρα στο γήπεδο και άρχισε επιτέλους να πατά περιοχή. Το σουτ του Διαμαντάκου στο 64΄ κατέληξε στην αγκαλιά του Τσέρνικ, το φαλτσαριστό σουτ του Φορτούνη στο 70΄ έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Διαμαντάκος σούταρε άουτ από καλή θέση, ενώ στο 83΄ ο Τσέρνικ ήταν πάλι έτοιμος, στην προσπάθεια του Καρέλη, με τον Σκίμπε να κρατά από το παιχνίδι μόνο το δεύτερο ημίχρονο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπασταθόπουλος Κορνιλένκο, Σίτοφ, Μαρτίνοβιτς

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Γλύκος, Μανιάτης (46΄ Παπασταθόπ��υλος), Σταφυλίδης (75΄ Τζαβέλλας), Κυριάκος Παπαδόπουλος (87΄ Τοροσίδης), Οικονόμου, Τζιόλης, Σάμαρης (46΄ Ταχτσίδης), Μάνταλος (46΄ Διαμαντάκος), Καρέλης, Βέλλιος, Γιαννιώτας (69΄ Φορτούνης).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς): Τσέρνικ, Σιτάου, Παλίτσεβιτς (46΄ Βαλάτσκο), Παλιάκοφ (46΄ Μαρτίνοβιτς), Κέντις (61΄ Κόρζουν), Σαβίτσκι (72΄ Ρίος), Νιαχαΐτσικ, Μαέφσκι, Φιλιπένκα, Χλεμπ (56΄ Γκορντζέιτσουκ), Λάπτσεφ (61΄ Κορνιλένκο).