ΝΙΚΗΣΕ ο Ολυμπιακός με 77-72 τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου- Πρώτη ανάρτηση 19:30

​Μεγάλη ανατροπή κατάφερε ο Ολυμπιακός στον τρίτο τελικό με τον Παναθηναϊκό αφού στο τέλος της κάθε περιόδου υστερούσε στο σκορ, αλλά στο τέλος το «γύρισε» και πέτυχε τις δύο νίκες! Μια ανάσα πλέον από την κατάκτηση του τίτλου και πανηγυρίζουν οι Πειραιώτες για το αποψινό 77-72.

- Η πρώτη περίοδος του τρίτου τελικού της Α1 ολοκληρώθηκε με σκορ στο 17-21 υπέρ του Παναθηναϊκού.

- Το τέλος του Α' ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να χάνει με 41-44 από τον Παναθηναϊκό.

- Η τρίτη περίοδος έληξε υπέρ των Πρασίνων με σκορ 57-62.

Το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ήταν καθοριστικό για να πάρουν οι ερυθρόλευκοι τη νίκη στο ΣΕΦ.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σπανούλης με 22 πόντους ενώ ο Λοτζέσκι ακολούθησε με 16 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό, 17 είχε ο Φελντέιν και 15 ο Καλάθης.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός με νίκη κατακτά το πρωτάθλημα, ενώ ο Παναθηναϊκός με νίκη ισοφ��ρίζει τη σειρά και τη στέλνει σε 5ο και τελευταίο αγώνα ξανά στο ΣΕΦ.

Υπενθυμίζεται πως στο πρώτο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι, οι Πειραιώτες νίκησαν τους Πράσινους στο ΟΑΚΑ.

Επεισόδιο πριν την έναρξη του αγώνα

Εντωμεταξύ, το ντέρμπι ξεκίνησε με ένα επεισόδιο μεταξύ των διαιτητών και περίπου 10 οπαδών των Πειραιωτών. Όπως κατήγγειλε η πλευρά του «τριφυλλιού» την ώρα που κατέφθαναν οι διαιτητές Πηλοΐδης, Καρακατσούνης και Παναγιώτου, τους περίμεναν περίπου 10 ερυθρόλευκοι οπαδοί, οι οποίοι τους προπηλάκισαν και τους επιτέθηκαν λεκτικά. Ευτυχώς, δεν υπήρξε κάτι περισσότερο, καθώς γρήγορα πα��ενέβησαν αστυνομικές δυνάμεις. Από την πλευρά του Ολυμπιακού, τονίστηκε πως σε ερώτηση των υπεύθυνων της «ερυθρόλευκης» διοίκησης προς τους διαιτητές, απαντήθηκε ότι το συμβάν έγινε εκτός του γηπέδου και όχι στον χώρο των αποδυτηρίων.