EURO 2020: Με 3-0 έχασε η Ελλάδα από την Ιταλία

Προκρίνονται στην επόμενη φάση οι Ιταλοί

Ελλάδα-Ιταλία

Οι «ατζούρι» πέρασαν από το ΟΑΚΑ με το χαρακτηριστικά άνετο 3-0 και έκαναν το «3 στα 3», τοποθετώντας γερά θεμέλια για την πρόκριση στην τελική φάση.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Μπαρέλα (23΄), Ινσίνιε (30΄) και Μπονούτσι (33΄).

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους, προκειμένου να μπορέσουν να πάρουν τη νίκη. Μάλιστα, άνοιξαν νωρίς το σκορ με δράστη τον Μπαρέλα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην ελληνική και μετά από ασίστ του Μπελότι έκανε με πλασέ το 1-0.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για τους Ιταλούς, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρχικά το 2-0 με πλασέ του Ινσίνιε για να έρθει ο Μπουνούτσι με κεφαλιά να γράψει το 3-0 στο 33ο λεπτό.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Η Εθνική ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει πέναλτι στο 69ο λεπτό, αλλά ο Τέιλορ «έκλεισε τα μάτια» σε χέρι του Κιελίνι από γύρισμα του Φορτούνη.

Πλέον η Εθνική μας ομάδα θα πρέπει να κερδίσει την Αρμενία την Τρίτη (11/6) στο ΟΑΚΑ, για να συνεχίσει στη διοργάνωση.