Συλλαλητήριο στο κέντρο της Αθήνας πραγματοποίησε το ΠΑΜΕ κόντρα σε μία νέα συμφωνία και σε νέα μέτρα.
Οι διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν στην Ομόνοια και στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στα Προπύλαια όπου και ενώθηκαν με τους συνταξιούχους που είχαν συγκεντρωθεί στο σημείο. Κατέληξαν στην Βουλή.
Εννιαμελής αντιπροσωπεία των συνταξιούχων, πέρασε από τον αστυνομικό κλοιό και έφτασε έξω από το Μέγαρο Μαξίμου, όπου τους υποδέχθηκε ο Αλέκος Φλαμπουράρης. Η αντιπροσωπεία παρέδωσε στον υπουργό Επικρατείας υπόμνημα και εκείνος με τη σειρά του δεσμεύτηκε ότι το αμέσως επόμενο διάστημα θα οριστεί συνάντηση τους με τον πρωθυπουργό. Παράλληλα τους καθησύχασε ότι δεν πρόκειται να υπάρξουν περαιτέρω μειώσεις στις συντάξεις.
Οι συνταξιούχοι που ήρθαν στην πρωτεύουσα από όλη την Ελλάδα ζήτησαν από την κυβέρνηση να μην πειράξει τις συντάξεις, ενώ το συλλαλητήριο κάλεσαν οι Συνεργαζόμενες Συνταξιουχικές Οργανώσεις ΙΚΑ, ΕΛΤΑ, Δημοσίου, ΟΣΕ, OAEE, ΝΑΤ, ΟΤΑ και ΠΟΣΕ - ΟΑΕΕ.