Δύο μέρες μετά τις Χρυσές Σφαίρες ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα βραβεία BAFTA, τα οποία θα διεξαχθούν στις 18 Φεβρουαρίου.

Η ταινία που συγκέντρωσε τις περισσότερες υποψηφιότητες είναι το «Τhe Shape of Water» του Guillermo del Toro ενώ ακολουθούν το «Darkest Hour» και το «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri» με εννιά η καθεμία.

(Shape of Water) 

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες

 

Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη, συγγραφέα ή παραγωγού
The Ghoul – Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producers)
I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (Producer)
Jawbone – Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (director)
Lady Macbeth – Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Ντοκιμαντέρ
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Σκηνοθεσίας
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049 
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Πρωτότυπου σεναρίου
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Διασκευασμένου σεναρίου
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Πρώτου γυναικείου ρόλου
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Πρώτου ανδρικού ρόλου
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Δεύτερου γυναικείου ρόλου
Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Δεύτερου ανδρικού ρόλου
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Μουσικής
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Φωτογραφίας
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Μοντάζ
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Παραγωγής
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Κοστουμιών 
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Μακιγιάζ-Μαλλιών
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Ήχου
Baby Driver 
Blade Runner 2049
Dunkirk 
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Ειδικών εφέ
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Καλύτερης βρετανικής ταινίας μικρού μήκους και κινουμένων σχεδίων
Have Heart
Mamoon
Poles Apart
EE Rising Star Award
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

 

 

Tags: