Tριπλό τσίμπημα από τους "Πετεινούς"

Δύσκολη νίκη της Ρεάλ

Με τρια γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα η Τότεναμ νίκησε 3-0 τη Ντόρτμουντ και έβαλε γερά θεμελια για πρόκριση στην επόμνεη φάση του Τσαμπιονς Λιγκ.

Στο 47' ο Σον άνοιξε το σκορ για τους Σπέρς, Για να έρθει στο 83' ο Βερτόγκεν να διπαλσιάσει τα τέρματα της Τότεναμ. Στο 84' ο Λιορέντε μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και δυο λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ του Ερικσεν σκόραρε δίνοντας αέρα τριών τερμάτων στην Λονδρέζικη ομάδα.

ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΡΕΑΛ

Στο Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα του Αμστερνταμ ο Αγιαξ υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης και στο 37' με τον Ταλιαφίκο οι Ολλανδοί σκόραραν.

Ομως ο διαιτητής Σκόμινα με τη βοήθεια του ΒΑΡ ακύρωσε το γκολ καθώς θεώρησε ότι ο Τάντιτς ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μπενζεμα έδωσε προβάδισμα στην κάτοχο του τίτλου. Ο Αγιαξ κατάφερε στο 75' να ισοφαρίσει με σκόρερ τον Ζίγεκ, αλλά οι Ισπανοί με γκολ του Ασένσιο τρια λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα πήραν τη νίκη και το προβάδισμα για πρόκριση στους 8.