Η πρώτη Ελληνίδα που τερμάτισε σε αγώνα 170 χλμ. στις Άλπεις- Έτρεχε επί 46 ώρες!

Έκανε το γύρο του ορεινού όγκου Mont Blanc, περνώντας από τρεις χώρες

​Η πρώτη Ελληνίδα, η οποία τερμάτισε στον αγώνα ορεινού τρεξίματος, Ultra Trail du Mont-Blanc, είναι η Αλεξάνδρα Τσουκανέλη.

Η 33χρονη φυσιοθεραπεύτρια από τα Ιωάννινα συμμετείχε στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση στις Άλπεις κι έτρεξε διαδρομή 170 χλμ. Μάλιστα, έτρεχε ασταμάτητα επί 46 ώρες 13 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα, ενώ τερμάτισε κρατώντας την ελληνική σημαία στα χέρια!

«Δεν κοιμήθηκα. Σε κάτι τέτοιους αγώνες, το μοναδικό που σκέφτεσαι είναι ο τερματισμός. Μπορεί να σου συμβούν πολλά, όσο καλή προετοιμασία και εάν έχεις κάνει. Ανεβαίνεις και κατεβαίνεις βουνά. Τα περάσματα ήταν και στα 2.700 μέτρα, ενώ η συνολική υψομετρική διάφορα ήταν 10.000 μέτρα ανάβαση και άλλα τόσα, κατάβασ��» λέει χαρακτηριστικά η ίδια στο ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Η ίδια εξηγεί ότι ο αγώνας είναι επί της ουσίας ο γύρος του ορεινού όγκου Mont Blanc, με τους αθλητές να περνούν από τρεις χώρες, τη Γαλλία, την Ιταλία και την Ελβετία. Για την Αλεξάνδρα Τσουκανέλη ήταν η τρίτη της συμμετοχή στη διοργάνωση. Το 2012 είχε τερματίσει, με ακόμη μία Ελληνίδα, αλλά σε διαδρομή 110 χιλιόμετρων.

Στην διοργάνωση UTMB συμμετείχαν 12 Έλληνες αθλητές, σε σύνολο 2.523 από όλο τον κόσμο. Ενδεικτικό της δύσκολης διαδρομής τους είναι το γεγονός πως 900 δρομείς εγκατέλειψαν την προσπάθεια και δεν τερμάτισαν.