Mείωσε σε 2 - 1 ο Φοίνικας με τον Ηρακλή

Για τους τελικούς του βόλεϊ

«Ζωντανός» στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος βόλεϊ έμεινε ο Φοίνικας Σύρου, καθώς κέρδισε με 3 - 2 τον Ηρακλή και μείωσε σε 2 - 1 τη σειρά των τελικών. Η τέταρτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Τετάρτη (19:00) στη Σύρο, με τους γηπεδούχους να επιδιώκουν την ισοφάριση και τον Ηρακλή την τρίτη νίκη που θα τον στέψει πρωταθλητή Ελλάδας ύστερα από τέσσερα χρόνια.

Στο πρώτο σετ, ο Ηρακλής βρέθηκε να χάνει με 11 - 9, όμως, επανέκαμψε και στο 15 - 16 καθάρισε το σετ.
Το ίδιος, όμως, έκανε ο Φοίνικας στο δεύτερο σετ, ενώ το τρίτο ήταν...
«φωτιά»: από ισοπαλία 8 - 8, η ομάδα της Σύρου πήγε στο 14 - 8, όμως, ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή με τον Ρολάντο Ντεσπέιν.

Το ματς πήγε στο τάι μπρέικ, όπου η ομάδα της Βόρειας Ελλάδας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9 - 7. Ο Φοίνικας πέρασε με 10 - 9 και, μετά από προβάδισμα του Ηρακλή, η ομάδα της Σύρου προσπέρασε με 12 - 11 και ο Ντεσπέιν της... χάρισε την νίκη, αφού έχασε το επόμενο σερβίς και ο Ηρακλής δεν τελείωσε καμία επίθεση.

Τα σετ: 16 - 25, 25 - 18, 25 - 19, 20 - 25, 15 - 12