Τρίτη θέση για την Εθνική βόλεϊ

Έκανε το δύο στα δύο επί της Αυστρίας

Την τρίτη θέση στον όμιλό της για το Ευρωπαϊκό Λιγκ κατέκτησε η Εθνική βόλεϊ των ανδρών, που έκανε το δύο στα δύο επί της Αυστρίας νικώντας με 3 - 0 σετ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε την ελληνική ομάδα μπροστά με 8 - 7. Οι Αυστριακοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη μας και βγήκαν μπροστά με 15 - 11, ωστόσο, οι Έλληνες πέρασαν στην αντεπίθεση και πήραν το σετ με 24 - 23.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες είχαν μικρή διαφορά στο σκορ, όμως, η γαλανόλευκη έκανε ένα σερί 7 - 1 και προηγήθηκε.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς Ελλάδα και Αυστρία έφτασαν να είναι ισόπαλες με 22 - 22. Οι αντίπαλοί μας πήραν προάδισμα με άσο του Ράιζερ στο πρώτο σετ μπολ, ενώ ο Φράγκος ισοφάρισε. Η Αυστρία πέρασε ξανά μπροστά με τον Ράιζερ, με τον διαγώνιο της Εθνικής μας να γράφει την νίκη.

Τα σετ: 25 - 23, 25 - 19, 27 - 25