Φιλική ήττα για τον Ολυμπιακό

Μία εβδομάδα πριν το Europa League

Με 1 - 0 έχασε ο Ολυμπιακός σε φιλικό αγώνα στο Ασχάιμ με την Στεάουα Βουκουρεστίου, μία εβδομάδα πριν την αναμέτρησή του με την αλβανική Μπέσα γι�� τα προκριματικά του Europa League.

Ο Λίνεν παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1. Ο Νικοπολίδης κάτω από τα δοκάρια, Μοντέστο και Ραούλ Μπράβο στο κέντρο της άμυνας και ο Γκαλίτσιος (δεξιά), Βαλεριάνος (αριστερά) στα άκρα. Μαρέσκα και Ντουντού ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ντιόγκο, οι Μιραλάς, Φετφατζίδης και Ζαϊρί, που άλλαζαν συνεχώς θέσεις.

Αν και η ελληνική ομάδα είχε ευκαιρία να σκοράρει στο 55ο λεπτό η μπάλα δεν βρήκε τα δίχτυα, ενώ προβλήματα αντιμετώπισε η αμυντική λειτουργία.

Οι Ρουμάνοι, από την άλλη, έδειξαν σαφώς πιο έτοιμοι και άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Στάνκου, ενώ είχαν ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, με τον Νικοπολίδη όμως να μην το επιτρέπει.