Η Ισπανία πέρασε στον πρώτο της τελικό Μουντιάλ

Το επιθετικό παιχνίδι των Ισπανών έφερε την πρόκριση

Στον πρώτο τους ημιτελικό οι Ισπανοί πήραν την πρόκριση από την ομάδα της Γερμανίας, και το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με ένα λυτρωτικό γκολ που πέτυχε στο 73ο λεπτό ο Πουγιόλ. Η ομάδα των «φούριος ρόχας» κατάφερε να σταματήσει την ομάδα της Γερμανίας και κέρδισε άξια την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο του Μουντιάλ στον τελικό της Κυριακής στο Σόκερ Σίτι από την ομάδα της Ολλανδίας.

Σε ένα υποδειγματικό πρώτο ημίχρονο, που έληξε χωρίς κάρτες αλλά με πολλές ευκαιρίες, κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ. Οι Ισπανοί απειλούσαν διαρκώς με ατομικές προσπάθειες αλλά και με το επιθετικό δίδυμο Τσάβι – Ινιέστα, προσπαθώντας να παραβιάσουν την γερμανικά εστία, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Από την άλλη πλευρά οι τυπικά γηπεδούχοι Γερμανοί, ήταν αμυντικά απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, περιμένοντας την μικρή ευκαιρία να την μετατρέψουν σε γκολ.

Στο 6ο λεπτό ο Βίγια βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Γερμανών αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ενώ πάλι ο Βίγια στο 13 αλλά και ο Σέρτζιο Ράμος στο 19 είχαν ��ολύ καλές ευκαιρίες για τους Ισπανούς.

Στο 22 το δίδυμο Τσάβι - Ινιέστα δεν είδε τα δίχτυα.

Η ομάδα της Γερμανίας πρεσάρει προσπαθώντας να μην αφήσει στους Ισπανούς την παραμικρή δυνατότητα να σκοράρουν, αλλά παράλληλα περιμέ��ει να αξιοποιήσει την δική της ευκαιρία.

Στο 32 ένα μακρινό σουτ του Οζίλ αιφνιδιάζει τον Ισπανό τερματοφύλακα Κασίγιας που διώχνει σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ισπανία να επιμένει στο επιθετικό παιχνίδι και την Γερμανία να κάνει αντεπιθέσεις.Οι Γερμανοί «χάλασαν» το δικό τους παιχνίδι στην προσπάθειά να σταματήσουν την αποτελεσματικότητα των Ισπανών επιθετικών. Ενώ από το 60ο λεπτό το παιχνίδι πήρε φωτιά, με τους Ισπανούς να πολιορκούν στην κυριολεξία την άμυνα της Γερμανικής ομάδας.

Στο 47 είναι η πρώτη καλή ευκαιρία των Ισπανών με τον Τσάβι Αλόνσο που έπιασε ένα σουτ χωρίς τύχη.

Ενώ στο 49 πάλι ο Τσάβι δεν μπορεί να βρει τα δίχτυα με ένα δυνατό σουτ.

Οι Ισπανοί πιέζουν στο 54 με τον Βίγια να προσπαθεί να πλασάρει στην εστία της Γερμανικής ομάδας.

Στο 58 ο Πέντρο δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Απάντηση των Γερμανών με ένα σουτ του Κλόζε στο 60.

Στο 62 ο Κρός μπαίνει αλλαγή στην θέση του Τρκόφσκι για την Γερμανία.

Στο 69 ο Κρός με ένα πολύ ωραίο πλασέ προσπάθησε να ξεγελάσει τον «Άγιο», Κασίγιας των Ισπανών.

Στο 73 ο Πουγιόλ αμαρκάριστος κάνει με κεφαλιά το 0 – 1 για την Ισπανία μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσάβι.

Στο 80 ο Τόρεςαντικατέστησε τον κουρασμένο Βίγια στο παιχνίδι με σκοπό να μείνει αξιόμαχη η επίθεση της Ισπανίας.

Ο Τόρες στο 88 δεν μπορεί να περάσει το τείχος της Γερμανικής άμυνας και παίρναι ένα κόρνερ που δεν καταφέρνει να το αξιοποιήσει ο Ινιέστα.

Μέσα σε δύο λεπτά από το 88 μέχρι το 89 οι Ισπανοί έχουν τέσσερα κόρνερ στην προσπάθειά τους να πετύχουν και άλλο ένα τέρμα και να κατοχυρώσουν την νίκη.

Τρία λεπτά μετά το 90 ο Μαρσένα παίρνει την θέση του Αλόνσο στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Λεβ): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Μερτεζάκερ, Φρίντριχ, Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Οζίλ, Κρος, Ποντόλσκι, Κλόζε.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Ράμος, Καπντεβίλα, Πουγιόλ, Πικέ, Τσάβι, Μπουσκέτς, Τσάμπι Αλόνσο, Ινιέστα, Πέδρο, Βίγια.

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία)