H Σερένα μεγάλη νικήτρια του Γουίμπλετον

Ο τέταρτος τίτλος του τουρνούα στην καριέρα της

Τον τέταρτο τίτλο του τουρνουά Γουίμπλετον κατέκτησε σήμερα η Σερένα Γουίλιαμς η οποία νίκησε με 2-0 την Ρωσίδα αντίπαλο της, Βέρα Σβονάρεβα, νούμερο 21 στην παγκόσμια κατάταξη.

Σε ένα αγώνα που η Αμερικανίδα πρωταθλήτρια χρειάστηκε μόλις 63 λεπτά για να φτάσει στην κατάκτηση του 13ου τίτλου μεγάλου τουρνουά στην καριέρα της, η Ρωσίδα απλά «παραδόθηκε» στην ανωτερότητα της αντιπάλου της.

Η 28χρονη Σερένα με 6-3 και 6-2 σετ δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στην 25χρονη Ρωσίδα. Χαρακτηριστικά, στην τελευταία -όπως αποδείχθηκε- μπαλιά του αγώνα η Σερένα πριν ακόμη η μπάλα χτυπήσει μπροστά από τη Σβονάρεβα, πέταξε κάτω τη ρακέτα της όντας σίγουρη για τη νίκη.

Η Ρωσίδα τενίστρια μετά το τέλος του αγώνα είπε στη Σερένα «Είσαι μεγάλη παίκτρια και γεννημένη πρωταθλήτρια. Κέρδισες δίκαια».

Η Σερένα με τη σειρά της φώναξε «Μπίλυ σε έπιασα» καθώς με αυτόν τον 13ο τίτλο της σε μεγάλο τουρνουά ξεπέρασε τον Μπίλυ Τζιν Κινγκ στη συνολική κατάταξη με τους κερδισμένους τίτλους και είναι πλέον 6η.