Θριαμβευτική βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο

Οι πιθανοί αντίπαλοι ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και ΑΡΗ

Θριαμβευτική ήταν η βραδιά της Πέμπτης για τις ελληνικές ομάδες, καθώς και οι τρεις που αγωνίζονταν για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ θα δώσουν το «παρών» στην κλήρωση των ομίλων της διοργάνωσης, στις 2.00 το μεσημέρι στο Μονακό. Αρης, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ με ισοπαλίες 1-1 και εκμεταλλευόμενοι τις νίκες τους με 1-0 στα πρώτα παιχνίδια πήραν την πολυπόθητη πρόκριση.

120 λεπτά χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να πάρει μέσα στην Κωνσταντινούπολη το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League, κόντρα στη Φενερμπαχτσέ.Το «χρυσό» γκολ για την ομά��α της Θεσσαλονίκης πέτυχε στην παράταση και συγκεκριμένα στο 102ο λεπτό ο Μουσλίμοβιτς, στέλνοντας τους 2.200 οπαδούς που είχαν ακολουθήσει την ομάδα στο «Σουκρού Σαράτσογλου» στα ουράνια και τον ΠΑΟΚ στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Νωρίτερα, στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Εμρέ είχε ανοίξει το σκορ στο 50 ισοφαρίζοντας προσωρινά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, την περασμένη εβδομάδα στην Τούμπα.

Η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε στο Καραϊσκάκη, όμως με το πλεονέκτημα της νίκης με 1-0 στη Σκωτία πήρε τελικά το εισιτήριο για τους ομίλους. Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε στο άδειο από κόσμο Στάδιο Καραϊσκάκη και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Οι κιτρινόμαυτοι προηγήθηκαν με τέρμα του Μπάμπα Ντούπα Ντιοπ στο 23ο λεπτό και έδειξαν να καθαρίζουν την υπόθεση πρόκριση, ωστόσο ο Ντέιλι ισοφάρισε στο 78 και έδωσε διαστάσεις θρίλερ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Άρης, έχοντας προίκα τη νίκη του με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης και την υποστήριξη περισσότερων από 1.000 οπαδών του που ταξίδεψαν στην Βιέννη, πήρε πανάξια πρόκριση μέσα στο «Φραντς Χορ Στάντιον», αφού με το 1-1 εξασφάλισε την είσοδό του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τέρμα του Ρουίς στο 42ο λεπτό, του ίδιου παίκτη που είχε πετύχει το χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου αγώνα. Στο 56 οι Αυστριακοί ισοφάρισαν με τον Λινζ, αλλά χρειάζονταν άλλα δύο τέρματα για να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

Οι ελληνικές ομ��δες θα μάθουν τους αντιπάλους τους στην κλήρωση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, που θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής στο Μονακό. H ΑΕΚ ανήκει στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας και οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης στο τέταρτο. Καταρχήν, δεν υπάρχει περίπτωση να κληρωθούν μεταξύ τους, αφού απαγορεύεται να υθπάρχουν στον ίδιο όμιλο ομάδες από την ίδια χώρα. Από εκεί και πέρα, θα ψαρέψουν ομάδες από τα γκρουπ δυναμικότητας στα οποία δεν ανήκουν.

Έτσι λοιπόν, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και ΑΡΗΣ θα κληρωθούν οπωσδήποτε ο καθένας με μία εκ των Λίβερπουλ, Σεβίλλη, Πόρτο, Βιγιαρεάλ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Αϊτχόφεν, Ατλέτικο Μαδρίτη, Ζενίτ, Γιουβέντους, Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, Στουτγάρδη και Άλκμααρ. Επίσης, η δεύτερη ισχυρή αντίπαλος για κάθε ελληνική ομάδα θα προκύψει από το δεύτερο γκρουπ στο οποίο ανήκουν οι Στεάουα Βουκουρεστίου, Λιλ, Ντιναμό Κιέβου, Άντερλεχτ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Παρί Σεν Ζερμέν, Κλαμπ Μπριζ, Παλέρμο, Χετάφε, Μπεσικτάς, Μάντσεστερ Σίτι και Σαμπντόρια.

Τον όμιλο της ΑΕΚ θα συμπληρώσει μία ομάδα εκ των Ραπίντ Βιέννης, Λεχ Πόζναν, Καρπάτι Λιβ, Γιάνγκ Μπόις, Ουτρέχτη, Γάνδη, Λωζάννη, Σέριφ Τιρασπόλ, Ντέμπρετσεν και Χάιντουκ Σπλιτ που ανήκουν στο τεταρτο και θεωρητικά ασθενέστερο γκρουπ. Τις συγκεκριμένες ομάδες αποκλείεται να βρουν στον δρόμο τους ο ΠΑΟΚ και ο Αρης. Αντιθέτως, τους ομίλους των ομάδων της Θεσσαλονίκης θα συμπληρώσουν σύλλογοι που θα ψαρέψουν μεταξύ των Σπάρτα Πράγας, Μέταλιστ, Λέφσκι Σόφιας, Ρόζενμπορκ, Σαλτσμπουρκ, ΤΣΣΚΑ Σόφιας, Οντένσε, Νάπολι, Ντόρτμουντ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ.

Νωρίτερα, το απόγευμα της Πέμπτης, πραγματοποιήθηκε στο Μονακό και η κλήρωση των ομίλων του Champions League, που έβγαλε στον δρόμο του Παναθηναϊκού τη μεγάλη Μπαρτσελόνα, την Κοπεγχάγη της Δανίας και την πρωταθλήτρια Ρωσίας Ρούμπιν Καζάν. Οι πρωταθλητές Ελλάδος θα ξεκινήσουν τις αναμετρήσεις τους εκτός έδρας στο Καμπ Νου, στις 14 Σεπτεμβρίου.