Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΑΟΚ

Ισόπαλος 1-1 με τη Μπριζ στο Βέλγιο

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα με τη Μπριζ στο Βέλγιο, μια «χρυσή» ισοπαλία, και ξε��ίνησε με θετικό βήμα τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του EuropaLeague. Ωστόσο, αν και ο στόχος επιτεύχθηκε, η εμφάνιση του ΠΑΟΚ από το 61ολεπτό και μετά (όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ) φανέρωσε ότι ο «δικέφαλος του Βορρά» θα μπορούσε να κυνηγήσει ακόμη και τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι με άλλο αγωνιστικό πλάνο.

Οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου δείχνοντας καθαρά πως ο στόχος τους ήταν να κρατήσουν το «μηδέν» στην άμυνα.

Αυτό όμως έδωσε χώρο στη Μπριζ η οποία κυνήγησε το γκολ και έφθασε κοντά στο 11ο λεπτό όταν το δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ σταμάτησε το σουτ του Πέρισιτς. Οι Βέλγοι πίεσαν κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αλλά ο ΠΑ��Κ κατάφερε «με νύχια και με δόντια» να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι προσπάθειες της Μπριζ επιβραβεύθηκαν και στο 61ολεπτό ένα πρώην παίκτης του Άρη, ο Κουεμάχα, έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Αυτή ήταν η αφορμή για να «ξυπνήσει» ο ΠΑΟΚ και να κυνηγήσει την ισοφάριση. Στο τελευταίο ημίωρο του παιχνιδιού οι παίκτες του «δικεφάλου του Βορρά» αποφάσισαν να βγουν μπροστά και, με τη βοήθεια της φρεσκάδας που έδωσε στην ομάδα ο Ελ Ζαρ που μπήκε αλλαγή στο 74ο λεπτό, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 78ολεπτό με άπιαστη κεφαλιά του Μαλεζά.

Τα τελευταία σχεδόν 14’ (με τις καθυστερήσεις) του παιχνιδιού οι δύο ομάδες φάνηκαν να προτιμούν να σιγουρέψουν ότι δε θα δεχθούν άλλο τέρμα και σε δεύτερη φάση να κυνηγούν μια τυχερή φάση ή αντεπίθεση για το γκολ της νίκης.

Σε κάθε περίπτωση,Ο ΠΑΟΚ έπαιξε μυαλωμένα και πήρε τελικά αυτό που ήθελε, που δεν ήταν άλλο από το βαθμό της ισοπαλίας και ποδαρικό με το δεξί στους ομίλους του EuropaLeague..

Πρώτη αν��ρτηση: 08/ 09/ 2010 22:50