Νέα ήττα και αποκλεισμός από την Τουρκία

Δεν τα κατάφερε στην Κρήτη η Εθνική Βόλεϊ

Δεύτερη ήττα, αυτή τη φορά με 2-3 σετ, γνώρισε η Εθνική Βόλεϊ από την Τουρκία στην Κρήτη, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την τελική φάση του Ευρωβόλεϊ 2011. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει με 3-1 στην Άγκυρα και ουσιαστικά η Ελλάδα ήθελε καθαρή νίκη με 3-0 για να προκριθεί, κάτι που όμως δεν κατέστη δυνατό.

Η Ελλάδα βρέθηκε από το πρώτο σετ πίσω στο σκορ, ηττήθηκε με 15-25 και έτσι γρήγορα τελείωσε η υπόθεση πρόκριση. Οι Τούρκοι πήραν και το δεύτερο σετ με 21-25, εξασφαλίζοντας και τυπικά το εισιτήριο, στην συνέχεια χαλάρωσαν, πήρε η Ελλάδα δύο σετ διαδικαστικού χαρακτήρα με 25-20 και 25-18 ισοφαρίζοντας σε 2-2, ωστόσο το 11-15 στο τάι μπρέικ έδωσε τη νίκη στην Τουρκία.

Η επόμενη μέρα βρίσκει τους έλληνες διεθνείς απογοητευμένους και την Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης να αναζητεί τρόπο απαλλαγής από τον αμερικάνο ομοσπονδιακό προπονητή Γκόρντον Μέιφορθ, ο οποίος όμως έχει υπογράψει κλειστό συμβόλαιο ως το 2012 και δεν προτίθεται να παραιτηθεί διευκολύνοντας την κατάσταση.