Νίκες για Ξάνθη και Πανιώνιο, ισοπαλία στο Βόλο

Μεγάλο διπλό από τη Skoda στην Τρίπολη

Από όλα είχε ο μπαξές στα τρία παιχνίδια της Σούπερ Λίγκα που ολοκληρώθηκαν νωρίτερα: έναν «άσσο», μία ισοπαλία και ένα «διπλό».

Η Skoda Ξάνθη κατάφερε να αποδράσει από την Τρίπολη κερδίζοντας τον Αστέρα με 1-2. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου αν και προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με τον Μπαστία, έφυγε ηττημένη από γήπεδο με γκολ του Κατόνγκο και του Μαρσελίνιο με πέναλτι στο 33’ και 40’ αντίστοιχα.

Στο Πανθεσσαλικό, εξάλλου, Ολυμπιακός και Καβάλα μοιράστηκαν εντυπώσεις και βαθμούς σε έναν αγώνα που έληξε ισόπαλος 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 66ο λεπτό με τον Καπετάνου και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν με το «τρίποντο» ήρθε ο Ονουάτσι στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει και να χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στους Καβαλιώτες.

Στη Νέα Σμύρνη, τέλος, ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη επικρατώντας με 1-0 του Ηρακλή. Οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν ψυχωμένα (ειδικά στο β’ ημίχρονο) και με γκολ του Κούκετς στο 69’ πήραν τους τρεις βαθμούς «ξεκολλώντας» από τον πάτο της βαθμολογίας.