Ευρωλίγκα: Τσάμπα ήττα Παναθηναϊκού στην παράταση

Έχασε με 85-84 από την Ολίμπια στη Λιουμπλιάνα

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο καλύτερος παίκτης του τριφυλλιού στον αγώνα για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα στο μπάσκετ, ήταν τελικά και ο μοιραίος στην αναμέτρηση με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας αφού μια άστοχη βολή του στο φινάλε ήταν εκείνη που στοίχισε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά, προηγήθηκε με 8-18 πριν το δεκάλεπτο, ωστόσο οι σλοβένοι γρήγορα έφεραν το ματς στα ίσα (23-22 στο 12). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να το φτάσουν μέχρι το +11 (39-28). Στην τρίτη οι «πράσινοι» κατάφεραν όχι απλά να ξαναροκανίσουν τη διαφορά αλλά στο 29 να προηγηθούν με 46-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματ πήγε πόντο πόντο και τελικα΄κέρδισε ο πιο τυχερός.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 39-28, 48-48, 72-72 (κ.α.), 85-84 (παράταση)

Ολίμπια Λ. (Ζντοβτς): Πέρι 4, Ιλιέφσκι 11(1), Αναγκονιέ, Γκρέγκορι 13, Γιάγκοντνικ 9(1), Σερμαντίνι 4, Πίκνεϊ 16(2), Μάρκοτα 10 (6 ριμπ.), Όζμπολτ 9(1), Βρκιτς 9(1/1 τριπ., 7 ριμπ.).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 9(2), Μπατίστ 16 (6 ριμπ.), Φώτσης 13(2/3 διπ., 2/4 τριπ.), Σάτο 7 (5 ριμπ.), Νίκολας 2, Τσαρτσαρής 8(1/3 τριπ., 4 ριμπ.), Διαμαντίδης 20 (10/13 β., 2/2 διπ., 2/4 τριπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ), Βουγιούκας 5, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2.