Με «τεσσάρα» στους «8» του κυπέλλου η ΑΕΚ

Επαναληπτικοί σε Κέρκυρα και Ρόδο

Με το εντυπωσιακό 4 - 0 επί της Λάρισας πέρασε η ΑΕΚ στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας. Στο μεταξύ, σε ρεβάνς θα διεκδικήσουν την πρόκριση Ηρακλής - Κέρκυρα και Εθνικός Αστέρας - Διαγόρας Ρόδου, που ήρθαν ισόπαλοι 1 - 1.

Λάρισα - ΑΕΚ: 0 - 4

Το σκορ άνοιξε στο 38' ο Μπλάνκο, που κέρδισε την επαναφορά μετά από σουτ του Σκόκο στο δοκάρι.

Αφού οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, ο Γεωργέας έκανε το 2 - 0 αφού βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Λάρισας μετά από κάθετη πάσα του Λυμπερόπουλου.

Στο 75ο λεπτό, ο Τζιμπούρ έπιασε κεφαλιά μετά από κόρνερ και έκανε το 3 - 0, ενώ η νίκη της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε με γκολ του Μανωλά στο 86'.

Ορισμένοι οπαδοί της ΑΕΛ, με καλυμμένα τα πρόσωπά τους, μπήκαν στο γήπεδο και προκάλεσαν αναταραχή, ενώ αντικείμενο τον Σάχα και ο διαιτητής (Σταθόπουλος) έληξε πρόωρα το ματς.

Ηρακλής - Κέρκυρα: 1 - 1

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς καμία από τις δύο να έχει δημιουργήσει καλή ευκαιρία ή να έχει πετύχει τέρμα. Μάλιστα, στο 12ο λεπτό ο Μακρής απέκρουσε κεφαλιά του Γιάκομπ μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 30ο λεπτό ο Ελευθερόπουλος κράτησε ανέπαφη την εστία της Κέρκυρας από την προσπάθεια του Στολτίδη.

Το σκορ για την Κέρκυρα άνοιξε στο 79ο λεπτό ο Τσίγκας που πλάσαρε όμορφα μετά από άψογη ασίστ του Γιάντση.

Ο Ηρακλής όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού στο 87' ο Γιάκομπ εκτέλεσε εύστοχο πέναλτι και έφερε το ματς στα ίσια, οπότε το αποτέλεσμα θα κριθεί στον επαναληπτικό της Κέρκυρας.

Εθνικός Αστέρας - Διαγόρας: 1 - 1

Στον επαναληπτικό της 12ης Ιανουαρίου, στη Ρόδο, θα λύσουν τις διαφορές τους Εθνικός Αστέρας και Διαγόρας, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1 - 1.

Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Τραορέ (74'), ενώ για την ομάδα του της Ρόδου σκόραρε ο Τζουρούδης (76').

Ποιοί έχουν ήδη προκριθεί

Στην φάση των «8» έχουν ήδη περάσει: Ολυμπιακός Βόλου, Ατρόμητος, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης.