Στους «16» της Ευρωλίγκα με πρωτιά ο Παναθηναϊκός

Κέρδισε 93 - 62 την Αρμάνι Μιλάνο

Στον θρόνο του ομίλου του στ��ν Ευρωλίγκα κάθισε ο Παναθηναϊκός μετά την νίκη του με 93 - 62 επί της Αρμάνι Μιλάνο. Έτσι, με 7 νίκες σε 10 αγωνιστικές, η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στους «16» από την πρώτη θέση του 4ου ομίλου.

Παρά τις απουσίες των Μάριτς και Μπατίστ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα επί της ιταλικής ομάδας και εξανέμισε τα όνειρά της για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μπορεί στο 6ο λεπτό η Μιλάνο να ισοφάρισε με 13 - 13, ωστόσο, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ανέβασαν στροφές και -με πρωταγωνιστές τους Διαμαντίδη, Βουγιούκα και Σάτο- μπήκαν στην δεύτερη περίοδο με προβάδισμα 9 βαθμών.

Στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου, οι πράσινοι ξέφυγαν με 31 - 19, ενώ η διαφορά τους από την Μιλάνο έφτασε στο +15 μετά από βολές του Καϊμάκογλου και πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε και φάνηκε να κερδίζει το παιχνίδι από την τρίτη κιόλας περίοδο, οπότε και προηγήθηκε με 21 πόντους (67 - 46), ενώ η ιταλική ομάδα παραδόθηκε με 93 - 62.

Τα δεκάλεπτα: 24 - 15, 46 - 32, 67 - 46, 93 - 62

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 14 (2), Φώτσης 11 (1), Σάτο 10, Τσαρτσαρής 9 (1), Διαμαντίδης 9 (3), Βουγιούκας 11, Καλάθης 9, Μπόγρης, Καϊμακόγλου 12 (1, 10ριμπ), Ζούμπος 2

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιέρο Μπούκι): Μαντσινέλι 4, Πετσέροφ 5, Ματσιούλις 4, Μορντέντε 3, Φίνλεϊ 13 (3), Τζάαμπερ 11, Ρόκα 4, Μελι 6 (1), Χόκινς 12 (1)