Στους «8» του κυπέλλου ΠΑΟ, ΟΣΦΠ και ΠΑΟΚ

Τι έγινε στους σημερινούς αγώνες της διοργάνωσης

Στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας πέρασαν Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, μετά τις νίκες τους επί των Τρικάλων, του Αστέρα Τρίπολης και του ΠΑΣ Γιάννινα αντίστοιχα. Την Τετάρτη προκρίθηκαν Ατρόμητος και Ολυμπιακός Βόλου, ενώ η 5η φάση της διοργάνωσης ολοκληρώνεται την Πέμπτη.

Παναθηναϊκός - Τρίκαλα: 3 - 2

Το σκορ στο ΟΑΚΑ άνοιξε με καταπληκτικό διαγώνιο σουτ του Νίνη στο 44ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό μέτα ήρθε και το δεύτερο τέρμα από τον Λέτο! Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια όταν ο Κοντογουλίδης σούταρε ένα μέτρο μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού.

Στο 68ο λεπτό ο Βύντρα πέτυχε το τρίτο γκολ του ΠΑΟ με κεφαλιά μετά από ��όρνερ του Νίνη, ενώ ο Κόρμπο μείωσε δύο λεπτά αργότερα σε 3 - 2.

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης: 1 - 0

Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο, κατάφερε να σκοράρει στο 86ο λεπτό του αγώνα όταν ο Ιμπαγάσα και ο Ζαϊρί συνεργάστηκαν στενά και ο Αργεντίνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από το 78ο λεπτό, η ομάδα του Πειραιά έπαιζε με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Μέλμπεργκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να εκμεταλλευτούντην αριθμητική υπεροχή τους, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν.

ΠΑΟΚ - ΠΑ�� Γιάννινα: 2 - 1

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 1 - 0 με γκολ του... ΠΑΣ στο 3ο λεπτό, όταν ο Βάντερσον γύρισε την μπάλα πίσω στον Σικαλιά, ο οποίος έχασε το κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2 - 0 στο 42ο λεπτό με τον Αθανασιάδη, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2 - 1 με τον Μπακαγιόκο.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης

Oι τελευταίες ομάδες που θα πάνε στην επόμενη φάση του κυπέλλου θα προκύψουν αύριο από τους αγώνες: Εθνικός Αστέρας - Διαγόρας (15:30), Ηρακλής - Κέρκυρα (17:30) και Λάρισα - ΑΕΚ (20:00).