Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Ξέφυγε 5 βαθμούς μετά τη νίκη στη Λάρισα

Πρωταθλητής χειμώνα στέφθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά τη νίκη με 0-1 επί της ΑΕΛ στη Λάρισα, ξέφυγε 5 βαθμούς από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Η νίκη των ερυθρόλευκων ήρθα στο 35 με το αυτογκόλ του Κατσιαρού, όταν η μπάλα μετά από σουτ του Μέλμπεργκ κόντραρε πάνω του και τελικά κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 55 η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι, όταν ο Ουρτάδο έπεσε πάνω στον Μετίν, μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σπάθας που ήταν κοντά στη φάση δεν υπέδειξε την παράβαση.

Έντεκα λεπτά αργότερα, στο 66, οπαδοί της Λάρισας πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, σε επεισόδιο του Ιμπαγάσα με έναν σεκιούριτι, ο οποίος μπήκε στο γήπεδο και ζητούσε εξηγήσεις από τον Τοροσίδη, που στο μεταξύ είχε δεχτεί αντικείμενο εναντίον του.

Ο αγώνας έληξε με 5 λεπτά καθυστερήσεις, όμως το τελικό σκορ δεν άλλαξε, δίνοντας στους κόκκινους άνετο προβάδισμα πέντε βαθμών.