Του ξύρισε το μουστάκι και τον «έριξε» στον αγώνα ως διαφορετικό παίκτη!

Απίστευτη αποκάλυψη για τον θρυλικό Λάζαρο Λέσιτς!

Την απίστευτη αποκάλυψη ότι ο θρυλικός Λάζαρος Λέσιτς είχε μεταμορφώσει παίκτη του στο ημίχρονο αγώνα ώστε να αγωνιστεί ως… νέος παίκτης, κάνει ο αθλητικογράφος Βλάντιμιρ Στάνκοβιτς στο μπλογκ του στο επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωλίγκα!

Το περιστατικό αποκαλύπτεται αρκετά χρόνια μετά καθώς έλαβε χώρα την περίοδο 1975-76 αλλά δεν παύει να είναι μοναδικής έμπνευσης!

Η σκοπιανή Ραμποντνίσκι αγωνιζόταν με την γα��λική Aspo στο πλαίσιο των ομίλων του Κυπέλλου Κυπελλούχων, σε έναν όμιλο όπου συμμετείχε και ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα των Σκοπίων δεν πιάσει καλή απόδοση και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 53-38 στο ημίχρονο, ενώ η συνέχεια προμηνυόταν ακόμη χειρότερη καθώς ο Ντράγκαν Ραντοσάβλιεβιτς, ο μοναδικός σέντερ της ομάδας, είχε «φορτωθεί» με 4 φάουλ.

Ο Λέσιτς στα αποδυτήρια συνέλαβε το απόλυτο σχέδιο: «Ξύρισε το μουστάκι σου» είπε στον Ραντοσάβλιεβιτς στον οποίο -στη συνέχεια- άλλαξε λίγο το χτένισμα και του φόρεσε τη φανέλα με νούμερο «5» (αντί αυτής με το νούμερο «14» που είχε) η οποία άνηκε στον Νικιφόροβιτς που δεν είχε αγωνιστεί καθόλου και άρα δεν είχε φάουλ!

Στο δεύτερο ημί��ρονο οι δύο ομάδες βγήκαν στο παρκέ και ο Λέσιτς έριξε στον αγώνα τον κανονικό Νικιφόροβιτς ως Ραντοσάβλιεβιτς και τούμπαλιν. Ο "μαϊμού" Ραντοσάβλιεβιτς, όμως, με το που ξεκίνησε το παιχνίδι χρεώθηκε με φάουλ και παρ' ολίγο να τινάξει στον αέρα το μεγάλο σχέδιο του Λέσιτς όταν οι διαιτητές του έδειξαν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το 5ο συνολικά φάουλ!

Ο νεαρός -τότε- άσος από κεκτημένη ταχύτητα άρχισε να διαμαρτύρεται ότι δεν είχε χρεωθεί άλλα φάουλ, με τον Λέσιτς να επεμβαίνει για σώσει την κατάσταση φωνάζοντας στον παίκτη του να… θυμηθεί ότι είχε άλλα τέσσερα!

Αποτέλεσμα; Ο κανονικός Ραντοσάβλιεβιτς συνέχισε κανονικά στον αγώνα με μηδέν φάουλ! Και μπορεί τελικά, η σκοπιανή ομάδα να έχασε το παιχνίδι με 99-83 αλλά η «έμπνευση» του Λέσιτς έσωσε την παρτίδα καθώς η διαφορά των 16 πόντων καλύφθηκε στο επαναληπτικό (107-90) και η Ραμποντνίσκι προκρίθηκε!