Νίκη – ανάσα του Ολυμπιακού στο Κάουνας

Κορυφαίος ο Βασίλης Σπανούλης για την ομάδα του Πειραιά

Έχοντας ως όπλο την πολύ πιεστική άμυνα που έβγαλε εκτός ρυθμού στο ξεκίνημα τη Ζαλγκίρις αλλά και ηγέτη τον Βασίλη Σπανούνη (που πέτυχε 17 πόντους) , ο Ολυμπιακός πέρασε από το χιονισμένο Κάουνας και πήρε με 64-71 την πρώτη του νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Οι "ερυθρόλευκοι" ουσιαστικά εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αφού πήραν διαφορά ασφαλείας αναγκάζοντας σε πολλά λάθη την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία σημείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο μόλις 6 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 22-40, 43-56, 64-71

Ζαλγκίρις (Ζούρος): Μπράουν, Τσάπιν 3, Πόσιους 19 (2), Καλνιέτις 7 (1), Ντελινινκάιτις 9 (2), Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 2, Κουζμίνσκας 2, Μιλάνκις, Μαριάνοβιτς 12, Ουάτσον 6, Κόλινς

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 17 (2), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 11, Κέσελ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 4, Έσρτσεγκ 4, Τεόντοσιτς 13 (3), Χαλπερίν 3, Λούκας 7