Νίκ��σε 2-0 ο Παναθηναϊκός στην Ξάνθη

Στο πρώτο και τελευταίο λεπτό τα δύο γκολ

Νίκησε 2-0 ο Παναθηναϊκός στην Ξάνθη

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνη��ε ο Παναθηναϊκός στην Ξάνθη, απ' όπου έφυγε νικητής με σκορ 0-2.

Εκτελεστής και πάλι ο Σισέ, ο οποίος μόλις 35 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα μετά από σέντρε του Κατσουράνη, βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Ακριτών και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.

Στο 24 ο Παναθηναϊκός είχε δεύτερη ευκαιρία, όταν ο Λέτο πέρασε τη μπάλα στον Σπυρόπουλο, αλλά ο Λυμπερόπουλος μπλόκαρε τελικά με διπλή προσπάθεια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 28, δόθηκε η πρώτη κίτρινη του αγώνα στό Πόι για το μαρκάρισμά του στον Κατσουράνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη πίεσε και πάλι κατά διαστήματα, αν και συνολικά η απόδοσή της ήταν μειωμένη.

Οι πράσινοι επιδίωξαν να διπλασιάσουν τα τέρματα, κάτι που συνέβη μόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, στο 93, όταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, απέφυγε έξυπνα να χρεωθεί οφσάιντ και αφού εκμεταλεύτηκε στη συνέχεια την παγωμένη άμυνα της Ξάνθης έγραψε το 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπόατενγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μαρσελίνιο, Αντεφέμι, Κατόνγκο, Μπέρτος, Πόι, Σουάνης.

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Νίνης, Σισέ, Γκοβού, Λέτο, Ζιλμπέρτο, Βύντρα, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος