Πέρασε νικηφόρα από την Κρήτη η ΑΕΚ

2-3 τον Εργοτέλη, σε ματς που κινδύνεψε να μη γίνει

Νικηφόρα πέρασε από την Κρήτη η ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε του Εργοτέλη με σκορ 1-3, σε έναν αγώνα που κινδύνεψε να μη γίνει λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 35, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Μπλάνκο, που ήταν πεσμένος στο έδαφος, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 49, ο Μπερνς διπλασίασε τα τέρματα για την Ένωση, εκμεταλλευόμενος σέντρα σουτ του Γκερέιρο.

Στο 59 ο Μανωλάς δέχθηκε δεύτερη κάρτα και πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ΑΕΚ με δέκα παίκτες, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε άμεσα ο Εργοτέλης, μειώνοντας στο 60, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεάλ.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γεωργέας, μετά από καλή πάσα που του γύρισε ο Μίτσελ έγραψε το 1-3, όμως οι Κρητικοί μείωσαν ΄μετά από τέσσερα λεπτά, στο 98 (!) μετά από πολύ ωραίο χτύπημα φάουλ από τον Λεάλ.