Νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ

Τι έγινε σήμερα στην Α1 μπάσκετ

Με νίκη του ΠΑΟΚ έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην Α1 μπάσκετ, ενώ νικηφόρα πέρασαν από την 16η αγωνιστική Ολυμπιακός, Μαρούσι, Ηλυσιακός και Καβάλα που κέρδισαν Πανιώνιο, Ίκαρο, Ηρακλή και Κολοσσό αντίστοιχα. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τα Πανελλήνιος - ΑΕΚ και Περιστέρι - Παναθηναϊκός.

ΠΑΟΚ - Άρης: 79 - 74

Στον κεκλεισμένων των θυρών αγώνα στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ είχε πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Παπαδόπουλο (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ) παρά το ότι επέστρεψε μόλις χθες στις προπονήσεις.

Το ντέρμπι τα είχε όλα: ισοπαλίες, ανατροπές και αγωνία, ενώ οι «κίτρινοι» έκαναν παράπονα για τη διαιτησία.

Τα δεκάλεπτα: 15 - 15, 33 - 32, 64 - 54, 79 - 74

Ολυμπιακός - Πανιώνιος: 82 - 63

Το 16 στα 16 ��κανε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας τον Πανιώνιο, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 13 πόντους.

Ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά που εξασφάλισαν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι 11 πόντοι (41 - 30). Στην τρίτη περίοδο, ο Μίλος έδωσε το... ξέσπασμα που χρειαζόταν και το νερό μπήκε στο αυλάκι.

Τα δεκάλεπτα: 25 - 19, 43 - 35, 67 - 51, 82 - 63

Ίκαρος Καλλιθέας - Μαρούσι: 77 - 81

Σπουδαία νίκη πέτυχε το Μαρούσι, μεετά την ήττα από τον Κολοσσό.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε απόλυτα ισορροπημένο, ενώ χάρη στον εντυπωσιακό Νέστορα Κόμματος που ήταν σχεδόν αλάνθαστος από την γραμμή του τριπόντου, ήρθε το 54 - 57 του τρίτου δεκάλεπτου και άνοιξε ο δρόμος για την νίκη της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Τα δεκάλεπτα: 23 - 21, 38 - 38, 54 - 57, 77 - 81

Ηλυσιακός - Ηρακλής: 79 - 49

Την συντριβή γνώρισε ο Ηρακλής από τον Ηλυσιακό, με αποτέλεσμα να βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην Α2.

Ο Ηρακλής πάλεψε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ από εκεί και πέρα ο Ηλυσιακός πάτησε γκάζι και... εξαφανίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 17 - 15, 39 - 23, 65 - 35, 79 - 49

Κολοσσός Ρόδου - Καβάλα: 70 - 74

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Καβάλα στη Ρόδο.

Η μακεδονική ομάδα είχε σε μεγάλα κέφια τον Τζόροβιτς, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αργοναύτες».

Τα δεκάλεπτα: 24 - 16, 38 - 41, 50 - 53, 70 - 74