Χρυσό μετάλλιο για Κοσμίδη στην ενόργανη γυμναστική

Μετάλλιο και για τον Λευτέρη Πετρούνια

Τ�� σκήπτρα του παγκόσμιου πρωταθλητή, που κατέκτησε στο Ρότερνταμ το 2010 ο Λευτέρης Κοσμίδης, τα διατήρησε και μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στις ασκήσεις εδάφους στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενόργανης γυμναστικής, που διεξήχθη στο Κότμπους της Γερμανίας.

Ο έλληνας πρωταθλητής παρουσίασε το καλύτερο πρόγραμμα και πήρε την πρώτη θέση, ενώ το αργυρό μετάλλιο μοιράστηκαν ο Κροάτης Τόμισλαβ Μάρκοβιτς και ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ.

Με μετάλλιο, αργυρό όμως, έφυγε ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους. Ο 21χρονος αθλητής πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και με 15.450 βαθμούς ισοβάθμησε στη δεύτερη θέση με τον Ολλανδό Γιούρι φαν Χέλντερ.