Στους οκτώ η Μπάρτσα

3-1 την Άρσεναλ στο Καμπ Νου

Τη ρεβάνς για τη μεγάλη ανατροπή του Λονδίνου και το σφράγισμα του εισιτηρίου για τους οκτώ του Champions League ψάχνει η Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου κόντρα στην Άρσεναλ.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με γκ��λ που πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο 53 ο Μπούσκετς με αυτογκόλ έφερε στα ίσα το σκορ για την Άρσεναλ και έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Μπαρτσελόνα.

Στο 56, η Άρσεναλ έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Φαν Πέρσι και έξι λεπτά αργότερα, στο 62, οι Καταλανοί βγήκαν πάλι μπροστά στο σκορ με το γκολ του Χερναντέζ.

Ακόμα όμως τίποτα δεν είχε κριθεί αφού με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαιναν στην παράταση. Τη λύση κρίθηκε να δώσει πάλι ο συνήθης ύποπτος Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι άνοιξε τη διαφορά στο 3-1.

Η Άρσεναλ προσπάθησε να κάνει πάλι τη διαφορά και βρέθηκε κοντά στο τέρμα, ο Αμπιντάλ όμως είχε άλλη γνώμη και η Μπαρτσελόνα πήρε τελικά το εισιτήριο για τους οκτώ.