Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 75-71 της Άλμπα στο ΣΕΦ

Του αρκούσε ένα ημίχρονο για τη νίκη

Τα καλύτερα στιγμιότυπα από τη νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου για την 8η αγωνιστική της Euroleague

Ο Ολυμπιακός έχασε ένα ημίχρονο με αντίπαλο την Αλμπα στο ΣΕΦ, αλλά ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μέρος και κάλυψε το χαμένο έδαφος. Με τον Σακίλ ΜακΚίσικ στην θέση του οδηγού οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν των Βερολινέζων με 75-71 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα σε 5-3.

Ο Αμερικανός ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός. Σημείωσε 14 πόντους με πολύ καλή στατιστική, ενώ έκανε σπουδαία δουλειά συνολικά στο παιχνίδι με προσφέροντας από τρία ριμπάουντ, ασίστ και κλεψίματα. Πολύ καλός ήταν και ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και δύο μπλοκ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε πολύ κακή αρχή στο παιχνίδι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο π΄ρωτο δεκάλεπτο με 10-22 και είδε τη διαφορά να διατηρείται και στο ημίχρονο. Ολη η δουλειά για τους Πειραιώτες έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν κράτησαν την Αλμπα στους εννιά πόντους και με επιμέρους σκόρ 27-9 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 51-44.

Στη «διαβολοβδομάδα¨που έρχεται ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στη Βαρκελώνη (18/11 στις 22:00) και στη Λιόν με τη Βιλερμπάν (20/11 στις 21:45).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα)