Στην Κίμκι το EuroCup

Νίκησε 77 - 68 την Βαλένθια

Η Κίμκι κατέκτησε το τρόπαιο στο EuroCup, νικώντας 77 - 68 τη Βαλένθια στον τελικό της Μόσχας. Η ομάδα πανηγύρισ�� για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο, ενώ το τρόπαιο πήγε στη Ρωσία για δεύτερη σερί χρονιά!

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, η Κίμκι κατάφερε να προηγηθεί με εννέα πόντους (28 - 19) στο 14΄ και να διατηρήσει το προβάδισμα έως το ημίχρονο.
Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η ρωσική ομάδα έφτασε ξανά σο +9, όμως, η Βαλένθια έκανε την ανατροπή και στα μισά του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 44 - 43.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κίμκι αποδείχθηκε πιο εύστοχη και με ένα σερί 7 - 0 ανέτρεψε υπέρ της την ισοπαλία 66 - 66 που είχε δημιουργηθεί.

Με την νίκη της, η Κίμκι απέκτησε το δικαίωμα να αγωνιστεί στην Ευρωλίγκα της σεζόν 2012 - 2013.

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού του Eurocup αναδείχθηκε ο Ζόραν Πλάνινιτς, που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (9/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ και 3 λάθη σε 23 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 16 - 15, 37 - 30, 52 - 50, 77 - 68