Ονειρεμένος τελικός: Μάνστεστερ Γ. – Μπ��ρτσελόνα

Η Γιουνάιντεντ κέρδισε (ξανά) 4-1 την Σάλκε

Το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο Γουέμπλεϊ σφράγισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που με ένα επιβλητικό 4-1 κέρδισε την Σάλκε για δεύτερη φορά και έκλεισε θέση για τον αγώνα της χρονιάς, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Μπαρτσελόνα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε στο Ολντ Τράφορντ την γερμανική ομάδα, έχοντας το πλεονέκτημα της νίκης της με 0-2 στον πρώτο αγώνα της περασμένης εβδομάδας.

To σκορ άνοιξε ο Βαλένσια στο 25ο λεπτό με άψογο πλασέ σε τετατέτ με τον τερματοφύλακα Νόιερ, αφού προηγήθηκε λάθος της Σάλκε στον χώρο του κέντρου. Στο 31ο λεπτό ο Γκίμπσον με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των βρετανών. Στο 34ο λεπτό ο Χουράδο με δυνατό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Φαν ντερ Σαρ και μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ διεύρυνε το σκορ. Στο 71ο λεπτό ο Αντερσον ήταν εκείνος που έγραψε το 3-1, ενώ ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και με κοντ��νό πλασέ από ασίστ του Μπερμπάτοφ έγραψε το τελικό 4-1.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Ράφαελ (60' Εβρά), Ο'Σέι, Σμόλινγκ, Έβανς, Σκόουλς (73' Φλέτσερ), Γκίμπσον, Άντερσον, Νάνι, Βαλένσια, Μπερμπάτοφ (77' Όουεν)

Σάλκε (Ραλφ Ράνγκνικ): Νόιερ, Ουτσίντα, Εσκουδέρο, Χέβεντες (70' Χούντελααρ), Μέτσελντερ, Παπαδόπουλος, Χουράδο, Μπάουμγιοχαν (46' Έντου), Φαρφάν (75' Μάτιπ), Ντράξλερ, Ραούλ

Δείτε το video όπως μεταδόθηκε από τη ΝΕΤ...