H Μπαρτσελόνα στον τελικό του Γουέμπλεϊ, 1-1 με την Ρεάλ

Διαμαρτυρίες από Μουρίνιο επειδή ακυρώθηκε κανονικό γκολ

H Μπαρτσελόνα είναι η πρώτη ομάδα που σφράγισε εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, που θα διεξαχθεί το βράδυ της 28ης Μαΐου στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου. Η καταλανική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην δεύτερη «ταυρομαχία» με την Ρεάλ Μαδρίτης, που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή.

Τo σκορ άνοιξε στο 53 για την Μπαρτσελόνα, όταν μετά από κάθετη πάσα του Ινιέστα, ο Πέδρο με πλασέ στην δε��ιά γωνία του Κασίγιας έγραψε το 1-0. Στο 64 η Ρεαλ ισοφάρισε, με τον Ντι Μαρία να σημαδεύει από αριστερά το δοκάρι σε σουτ-κεραυνό αλλά να ξαναγίνεται κάτοχος της μπάλας και να δίνει την ασίστ στον Ντι Μαρία, που με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-1.

Πάντως η Ρεάλ διαμαρτύρεται για την διαιτησία, κυρίως επειδή ακυρώθηκε ένα κανονικό τέρμα που πέτυχε όταν ακόμα δεν υπήρχε σκορ. Το σκορ του πρώτου ημιτελικού, πριν από μια εβδομάδα, στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», ήταν το επιβλητικό 2-0 της Μπαρτσελόνα με ισάριθμα γκολ του Λιονέλ Μέσι, αλλά οι πολλές διαμαρτυρίες της Ρεάλ για την διαιτησία του Γερμανού Στάρκ και την αποβολή του Πέπε, δημιούργησαν μεγάλο απόηχο, που όπως φαίνεται θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ζοσέ Μουρίνιο περιορίστηκε σε ρόλο θεατή, καθώς μετά την αποβολή του στον πρώτο αγώνα ήταν τιμωρημένος και παρακολούθησε τον αγώνα από μία σουίτα. Σύμφωνα με τον κανονισμό δεν του επιτρέπονταν η επικοινωνία με τον πάγκο στη διάρκεια του αγώνα και η πρόσβαση στα αποδυτήρια μέχρι και 15 λεπτά μετά τη λήξη του. Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε πάλι ένα αυτράπελο, με έναν οπαδό να εισβάλει στον αγωμιστικό χώρο και δεκάδες σεκιούριτι να τον κυνηγάνε.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέπε Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πουγιόλ (90' Αμπιντάλ), Πικέ, Μαστσεράνο, Τσάβι, Μπούσκετς, Ινιέστα, Πέδρο (92' Αφελάι), Βίγια (74' Κεϊτά), Μέσι.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Αϊτόρ Καράνκα): Κασίγιας, Αρμπελόα, Μαρσέλο, Αλμπιόλ, Κ��ρβάλιο, Λ. Ντιαρά, Αλόνσο, Ρονάλντο, Κακά (60' Οζίλ), Ντι Μαρία, Ιγκουαΐν (55' Αντεμπαγιόρ).

Δείτε τα καλύτερα στιγμυότυπα του αγώνα, όπως μεταδόθηκαν από το Mega...