Αποκαθήλωση για Ναδάλ. Ο Τζόκοβιτς νέος βασιλιάς του τένις

Νίκη με 3-1 για τον Σέρβο στον τελικό του Wimbledon

Πρώτη ανάρτηση: 03/07/2011 16.00

Ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο νέος βασιλιάς! Κάπως έτσι θα μπορούσαμε να συνοψίσουμε τον μεγάλο τελικό του φετινού Γουίμπλεντον, με μια μικρή διαφορά. Ο παλιός βασιλιάς μπορεί να ξαναναστηθεί, όπως άλλωστε έχει κάνει στο παρελθόν!!!

Για τρεις ώρες οι φίλαθλοι σε όλον τον κόσμο καθηλώθηκαν στις τηλεοράσεις τους και παρακολούθησαν τον κορυφαίο τελικό της χρονιάς στον χώρο του τένις: αυτόν του Γουίμπλεντον. Αντίπαλοι; Οι δύο κορυφαίοι τενίστες αυτήν την στιγμή στον κόσμο. Ο Νο1 Ραφαέλ Ναδάλ αντιμετώπιζε τον Νο2 Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι από την Δευτέρα θα ήταν δεδομένο ότι θα αναρριχηθεί αυτός στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, ανεξαρτήτως της έκβασης που θα είχε ο μεγάλος τελικός. Ήθελε ωστόσο αυτή η κατάκτηση της κορυφής να συνοδευθεί και με τον τίτλο. Και τα κατάφερε!!!

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε με 2-1 στα σετ, έπειτα από έναν αγώνα που κράτησε λιγότερο από δύο ώρες και 45 λεπτά. Στο πρώτο σετ, που πήγαινε γκέιμ - γκέιμ και πόντο - πόντο, ο Σέρβος παίζοντας έξυπνα κατάφερε να κάνει το μπρέικ την κατάλληλη στιγμή, όταν δηλαδή προηγούνταν με 5-4 και ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή κανένας τενίστας δεν είχε χάσει στο σερβίς του. Κάπως έτσι κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε και πάλι δυνατά, έκανε αμέσως μπρέικ στο σ��ρβίς του αντιπάλου του και πήρε από νωρίς προβάδισμα με 3-0. Στην συνέχεια πήρε το γκέιμ στο σερβίς του ο Ναδάλ, ωστόσο ο Τζόκοβιτς δεν έκανε λάθος στο δικό του, έκανε και ένα ακόμα μπρέικ και πολύ εύκολα κέρδισε το δεύτερο σετ με 6-1.

Ακριβώς αντίστροφο ήταν το σκηνικό στο τρίτο σετ. Ο Ναδάλ ξεκίνησε αυτός προηγούμενος με 3-0, έκανε δύο μπρέικ στα ίδια ακριβώς σημεία και έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του με 6-1. Μείωσε έτσι σε 2-1 σετ και είχε την προσδοκία να κατακτήσει και το συγκλονιστικό τέταρτο, ώστε να ισοφαρρίσει και να διεκδικήσει τον τίτλο στο πέμπτο σετ.

Το σετ ξεκίνησε με τον Τζόκοβιτς να κερδίσει το σερβίς του και να κάνει αμέσως μπρέικ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 2-0. Ο Ναδάλ απάντησε αμέσως με μπρέικ και αφού πήρε και το δικό του σερβίς, οδηγηθήκαμε στο 2-2. Αμέσως μετά γκέιμ για τον τζόκοβιτς, 3-2. Γκέιμ για τον ναδάλ, 3-3, Γκέιμ για τον τζόκοβιτς, 4-3. Κάπου εκεί έκανε όμως το παιχνίδι της ζωής του, με ένα ακόμα μπρέικ προηγήθηκε με 5-3 και παρόλο που ο Ναδάλ το προσπάθησε, δεν τα κατάφερε. Ο Τζόκοβιτς ήταν ασυγκράτητος, κέρδισε με 6-3 το σετ και με 3-1 συνολικά τον αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η προϊστορία ήταν σαφέστατα υπέρ του Ναδάλ που έχει κερδίσει τους 16 από τους 27 αγώνες που έχουν παίξει μεταξύ τους. Αν μάλιστα κέρδιζε τον τελικό, θα ήταν το δεύτερο συνεχόμενο Γκραν Σλαμ που θα κατακτούσε μετά από εκείνο του Ρολάν Γκαρός πριν ένα μήνα – και ενδέκατο συνολικά στην καριέρα του. Ωστόσο αυτό έμεινε όνειρο, σε αντίθεση με τον τζόκοβιτς που κέρδισε μόλις τον τρίτο τίτλο του σε Γκραν ��λαμ και γιορτάζει με τον καλύτερο τρόπο την αυριανή αναρρίχησή του στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης...