Το συγκινητικό «αντίο» του Ρονάλντο

Φόρεσε για τελευταία φορά την φανέλα της Εθνικής

Γεμάτο συγκίνηση ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Ρονάλντο με τη φανέλα της Βραζιλίας. Προς τιμήν του έγινε φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τη Ρουμανία και ο 34χρονος επιθετικός αγωνίστηκε για 15 λεπτά (εμφανίστηκε στο γήπεδο με πολλά παραπανίσια κιλά) και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στο Πακαέμπου.

Ο Βραζιλιάνος συμπλήρωσε σε αυτό το φιλικό ματς 113 συμμετοχές με την Εθνική Ομάδα της Βραζιλίας, έχοντας πετύχει 79 γκολ και έχοντας κατακτήσει δύο Μουντιάλ, δύο Κόπα Αμέρικα και ένα Κονφεντερέισον Καπ.

Ο Ρονάλντο μπήκε στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, στη θέση του μοναδικού σκόρερ του αγώνα Φρεντ (πέτυχε γκολ στο 20’, με το οποίο κέρδισαν οι λατίνοι με 1-0) και έπαιξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Αμέσως μετά έκανε γύρο θριάμβου, αποθεώθηκε, ενώ ήταν ιδιαίτερα συγκινημένος στις δηλώσεις που έκανε αγκαλιά με την σημαία της Βραζιλίας...