Euro 2016: Ο Βρετανικός "εμφύλιος" έληξε με 2-1 υπέρ της Αγγλίας

Οι «χρυσές» αλλαγές τους έσωσαν Πρώτη Ανάρτηση:16/06/2016 15:58

Το εισιτήριο της επιστροφής από την «κόλαση» πήρε η Αγγλία, η οποία απέδρασε στις καθυστερήσεις και κέρδισε με 2-1 την Ουαλία στην 2η αγωνιστική του Β’ γκρουπ κι έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για πρόκριση.

Οι Ουαλοί προηγήθηκαν στο 42’ με τον Μπέιλ, ωστόσο τα «λιοντάρια» ανέτρεψαν την κατάσταση και επικράτησαν με γκολ του Βάρντι στο 56’ και του Στάριτζ στις καθυστερήσεις.

Ο βρετανικός «εμφύλιος» της 2ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου ξεχώριζε με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να βρεθούν «αγκαλιά» με την πρόκριση. Η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ, σε περίπτωση νίκης εξασφάλιζε και μαθηματικά την πρόκριση, ενώ τα «τρία λιοντάρια» χρειάζονταν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς για να μην μπουν σε... περιπέτειες.

Οι παίκτες του Ρόι Χότζσον ήταν πιο επιθετικοί και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με τους Ουαλούς να προσπαθούν να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις.

Η φάση, ωστόσο, που συζητήθηκε ήταν στο 32΄, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντέιβις, αλλά ο διαιτητής θεώρησε ότι ήταν ακούσιο και δεν έδωσε πέναλτι στους Άγγλους.

Στο 42' η Ουαλία, κόντρα στην ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ. Ο Μπέιλ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από μακριά, ο Χαρτ ενώ έδειχνε ότι ελέγχει την μπάλα, δεν μπόρεσε να αποκρούσει και αυτή κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Τα «τρία λιοντάρια» ξεκίνησαν με δύο αλλαγές και πίεσαν, προκειμένου να ισοφαρίσουν. Η πίεση αυτή απέδωσε καρπούς στο 56'. Ο Γουίλιαμς άθελά του τροφοδότησε τον Βάρντι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-1.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Ρόι Χότζσον, οι οποίοι συνέχιζαν να πιέζουν ασφυκτικά τους Ουαλούς. Παρά την πίεση, όμως, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Πάντως, οι ποδοσφαιριστές του Κρις Κόουλμαν στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν καλά καλά να περάσουν το κέντρο.

Στο 73' ο Χότζσον έβαλε στο παιχνίδι τον 18χρονο Ράσφορντ στη θέση του Λαλάνα κι έγινε ο νεώτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, ο Στάριτζ έκανε την ανατροπή στο 92'. Ο Άγγλος διεθνής με πλασέ έκανε το 2-1 κι έδωσε στην ομάδα του μια σπουδαία νίκη, που ενδεχομένως να ισοδυναμεί με πρόκριση.