''Λύγισε'' στο 90' η Αλβανία-Οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 2-0

Γκριζμάν και Παγέτ έδωσαν τη νίκη στη Γαλλία- Πρώτη Ανάρτηση:15/06/2016 21:58

Στην επόμενη φάση του Euro 2016 προκρίθηκε η Γαλλία η οποία κέρδισε με 2-0 την Αλβανία για την 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Όπως και στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Ρουμανία, έτσι και τώρα οι «τρικολόρ» βρήκαν τη λύση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με «χρυσό» σκόρερ τον Γκριζμάν, ο οποίος με κεφαλιά στο 90' ξεκλείδωσε την άμυνα της Αλβανίας κι έκανε το 1-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παγέτ, ο οποίος στο 96' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από ένα δοκάρι είχε η κάθε ομάδα, με την Αλβανία να αποχαιρετά του Euro και να αρκείται στις καλές εντυπώσεις που άφησε στον αγώνα, αλλά τους Γάλλους να παίρνουν τους βαθμούς και την πρόκριση.

Σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο η μοναδική ευκαιρία και μάλιστα μεγάλη ήταν στο 39'. Υστερα από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ ο Λενιανί έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σωτήρια στον Εβρα, καταλήγοντας σε κόρνερ.

Η Γαλλία με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου έκανε ότι δεν μπόρεσε στο πρώτο 45λεπτο. Δηλαδή ευκαιρίες! Στο 46' ο Κομάν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Παγέτ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Ραμί δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα του Μπερίσα.

Ο αγώνας πήρε «φωτιά» και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν. Στο 52' η Αλβανία έχασε μοναδική ευκαιρία ο Μεμουσάι διεκδίκησε τη μπάλα, η οποία βρήκε στο στήθος του Σανιά και σταμάτησε στο δοκάρι του Γιορίς.
(Παγέτ)

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των «τρικολόρ» να απειλήσουν. Ο Παγέ έβγαλε τη σέντρα ο Πογκμπά έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η Γαλλία που έχει ανεβάσει πολύ την απόδοσή της έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο 67'. Ο Κομάν έβγαλε τη σέντρα ο Ζιρού έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Ντεσάμπ άγγιξαν το γκολ. Ο Εβρά έβγαλε τη σέντρα ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια οι Γάλλοι πίεσαν και κυνήγησαν το γκολ, κλείνοντας τους Αλβανούς στο μισό γήπεδο χ��ρίς, όμως, να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία. Η λύτρωση για τους «τρικολόρ» ήρθε στο 90'. Ο Ραμί έβγαλε τη σέντρα ο Γκριζμάν έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ντε Μπιάσι κυνήγησαν την ισοφάριση και στο 96' στην αντεπίθεση ο Παγέ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, στέλνοντας την Γαλλία στην επόμενη φάση του «Euro» και αφήνοντας την Αλβανία στην τελευταία θέση, σε έναν αγώνα που άξιζε κάτι περισσότερο.