Με το... δεξί η Ουγγαρία στο Euro 2016-Νίκησε με 2-0 την Αυστρία

Ιστορική κόντρα γειτόνων-Πρώτη Ανάρτηση:14/06/2016 18:58

Η επιστροφή της Ουγγαρίας σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μετά το 1972 και σε μεγάλη διοργάνωση μετά από 30 χρόνια (Μουντιάλ 1986) συνοδεύτηκε με τη μεγάλη νίκη επί της Αυστρίας με 2-0, στο ματς που έγινε στο Μπορντό για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου της διοργάνωσης.

Το σκορ για τους Μαγυάρους άνοιξε ο Σάλαϊ στο 62΄ και στο 87΄ ο Στίμπερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από το 66΄ οι Αυστριακοί έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντράγκοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το ματς στο Μπορντό ξεκίνησε με τη μεγάλη ευκαιρία για τους Αυστριακούς, μόλις στο 38ο δευτερόλεπτο.
(Ο σκόρερ της Ουγγαρίας, Σάλαϊ)

Το εξαιρετικό σουτ του Αλάμπα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κίραλι, ενώ ο άσος της Μπάγερν, απείλησε και πάλι τον γηραιότερο γκολκίπερ στην ιστορία της τελικής φάσης των EURO, στο 10΄, μόνο που αυτή την φοφρά ο... 40άρης, Κίραλι, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.
Στα πρώτα 10 λεπτά η Αυστρία είχε τον έλεγχο του ματς κι έδειξε διάθεση να πιέσει για το γκολ, αλλά στη συνέχεια οι Ούγγροι ισορρόπησαν, χωρίς, όμως, να είναι καθόλου απειλητικοί για την εστία του Άλμερ.

Πέρασαν περίπου 25 λεπτά για να ξαναγίνει φάση σε κάποια εστία και ήταν πάλι η Αυστρία που είχε την ευκαιρία με το σουτ του Γιουνούζοβιτς να διώχνει σε κόρνερ ο Κίραλι. Το παιχνίδι «άναψε» στο τελευταίο 10λεπτο, αρχικά με την καλή στιγμή για την ομάδα του Κόλερ στο 41΄ όταν ο Κλάιν δεν κατάφερε να πιάσει... γεμάτο το σουτ από το γύρισμα του Αρναούτοβιτς και στη συνέχεια με την κορυφαία ευκαιρία των Μαγυάρων, στο 43΄, με τον Ντζούτζσακ να πλασάρει από πλάγια και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Το ματς ήταν πιο ανοιχτό στο δεύτερο μέρος, καθώ�� ήταν προφανές ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν θα ήταν ευχαριστημένη με την ισοπαλία.

Στο 55΄ το φοβερό σουτ του Ντζούτζσακ από μακριά εξουδετέρωσε δύσκολα σε κόρνερ ο Άλμερ και στο 62΄ η ομάδα του Στορκ πήρε το προβάδισμα. Από την ασίστ του Νέμεθ, ο Σάλαϊ που καλυπτόταν, πλάσαρε υποδειγματικά τον Άλμερ κι έκανε το 1-0.

Η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε σημαντικά υπέρ των Ούγγρων στο 66΄, όταν ο Ντράγκοβιτς είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι άφησε την Αυστρία με 10 παίκτες.

Στο διάστημα που έμεινε με σωστή διαχείριση η ομάδα του Στορκ κράτησε σχετικά άνετα το υπέρ της αποτέλεσμα και τρία λ��πτά πριν το φινάλε «σφράγισε» το «τρίποντο» με το άψογο τελείωμα από τον Στίμπερ.