Επική πρόκριση της Λίβερπουλ στους ημιτελικούς του Europa League:Νίκη με 4-3 επί της Ντόρτμουντ

Όλα τα αποτελέσματα των χθεσινών αγώνων

«Έπος» έγραψε στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ. Στο κορυφαίο παιχνίδι της χρονιάς στα κύπελλα Ευρώπης και ίσως σε ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ που βρέθηκε να χάνει 0-2 και 1-3 από τη Ντόρτμουντ, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 4-3 στις καθυστερήσεις και να προκριθεί στους ημιτελικούς του Europa League με εμφάνιση ανάλογη με αυτή της Κωνσταντινούπολης το 2005 όταν πανηγύρισε την κατάκτηση του Champions League στα πέναλτι ενώ έχανε με 0-3 από τη Μίλαν.

Σε παιχνίδι... διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, τα δύο γρήγορα γκολ των Γερμανών (Μχιταριάν 5΄, Ομπαμεγιάνγκ 9΄) έφεραν την ομάδα του Τούχελ σε «θέση οδηγού», μετά το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην Βεστφαλία, ωστόσο, οι «κόκκινοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο 48΄ ο Οριγκί έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, αλλά στο 57΄ το γκολ του Ρόις φάνηκε να «κλειδώνε��» την υπόθεση πρόκριση για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κουτίνιο στο 66΄ μείωσε σε 2-3 και στο 78΄ ο Σακό με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια και στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε... ροντέο. Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα και κατάφεραν στις καθυστερήσεις (90+1΄) με την κεφαλιά του Λόβρεν ολοκλήρωσαν το θαύμα αφήνοντας 11 αγάλματα στον αγωνιστικό χώρο (σ.σ. οι παίκτες της Ντόρτμουντ).

Η Λίβερπουλ με το σημερινό 4-3 διατήρησε το αήττητο που έχει απέναντι στις γερμανικές ομάδ��ς στα ευρωπαϊκά κύπελλα (13 νίκες, 4 ισοπαλίες) και θα βρεθεί για 17η φορά στους ημιτελικούς των ευρωπαϊκών κυπέλλων.

Διαιτητής: Τσουνεΐτ Τσακίρ (Τουρκία)

Κίτρινες: Χούμελς, Πίστσεκ, Σμέλτσερ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γ.Κλοπ): Μινιολέ, Λόβρεν, Σακό, Κλάιν, Λαλάνα (62΄ Άλεν), Κουτίνιο, Τσαν (80΄ Λούκας), Φιρμίνο (62΄ Στάριτζ), Μίλνερ, Οριγκί, Μορένο

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Τ.Τούχελ): Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Ρόις (82΄ Ράμος), Μχιταριάν, Καγκάουα (77΄ Γκίντερ), Ομπαμεγιάνγκ, Χούμελς, Κάστρο (82΄ Γκιουντογκάν), Βάιγκλ, Σμέλτσερ

Σεβίλη - Μπιλπάο 2-1 (5-4 πεν.)

Συναρπαστική εξέλιξη είχαμε και στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» όπου η Σεβίλη πήρε την πρόκριση στα πέναλτι επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα επικρατώντας 2-1.

Όμως, η κάτοχος των τελευταίων δύο τροπαίων με παροιμιώδη ψυχραιμία στα πέναλτι (5 στα 5) πέρασε στους «4» και θα έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη στην ιστορία του θεσμού με τρεις διαδοχικές κατακτήσεις.

Σαχτάρ - Μπράγκα 4-0

Μετά το «διπλό» στον πρώτο αγώνα, η Σαχτάρ είχε το πάνω χέρι και το επιβεβαίωσε αφού επικράτησε εύκολα με 4-0 και πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μάλιστα από τα 4 γκολ, η Σαχτάρ σκόραρε μόλις... δύο με τον Σρνα στο 25' και τον Κοβαλένκο στο 50, ενώ τα υπόλοιπα δύο ήταν αυτογκόλ του Φερέιρα στο 43' και το 74'.

Σπάρτα Πράγας - Βιγιαρεάλ 2-4

Η Βιγιαρεάλ είχε πάρει μια δύσκολη νίκη στην έδρα της στον πρώτο αγώνα και ήθελε να εξασφαλίσει την πρόκριση.

Έτσι και έγινε αφού μόλις στο 49ο λεπτό βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 4-0 και ο αγώνας είναι πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν και να αρκεστούν στον αποκλεισμό.