Το «μπαμ» της χρονιάς η Βόλφσμπουργκ, 2-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Προβάδισμα Μάντσεστερ Σίτι μετά το 2-2 στο Παρίσι με την Παρί

Το «μ��αμ» της χρονιάς η Βόλφσμπουργκ, 2-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην Ιστορία του Champions League μπορεί να πετύχει η Βόλφσμπουργκ. Αρκεί να ολοκληρώσει το «έπος» που ξεκίνησε σήμερα, νικώντας 2-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον πρώτο προημιτελικό επί γερμανικού εδάφους. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί σε έξι ημέρες (12/4) στην ισπανική πρωτεύουσα.

Στο 18΄ ο Ντανίλο ανέτρεψε τον Σούρλε παραχωρώντας πέναλτι και δίνοντας τη μεγάλη ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ. Οπερ και εγένετο, με τον Ρικάρντο Ροντρίγκεζ να ευστοχεί από τη βούλα, υποχρεώνοντας τον Κέιλορ Νάβας να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του μετά από 738 λεπτά στο Champions League. Επτά λεπτά αργότερα, στο 25΄, η σέντερ του Ενρίκε βρήκε στην κίνηση τον Αρνολντ ο οποίος έγραψε το 2-0.

Η Ρεάλ είχε έναν Γολγοθά θα ανεβεί, καθώς ποτέ στην ιστορία της στη διοργάνωση, δεν είχε καταφέρει να ανακάμψει όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά δύο γκολ. Δεν «βλεπόταν» η «Βασίλισσα» απόψε και η εικόνα της δεν είχε την παραμικρή σχέση με αυτήν που της χάρισε τη νίκη στο «Καμπ Νου» στο «Κλάσικο» του περασμένου Σαββάτου. Κι όταν στο 73΄ ο Μπενάλιο «έβγ��λε» το τετ-α-τετ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η Βόλφσμπουργκ άρχισε να πιστεύει περισσότερο στην έκπληξη.

Μια ομάδα που ποτέ δεν έχει συμμετάσχει ποτέ σε ημιτελικούς Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, βρίσκεται ενώπιον της μεγαλύτερης πρόκλησης της Ιστορίας της, μαζί με το Πρωτάθλημα Γερμανίας που κατέκτησε το 2009. Πρέπει όμως να διαφυλάξει αυτό το σκορ στις 12 Απριλίου στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και η αποστολ�� της δεν είναι καθόλου εύκολη.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε αυτό που ήθελε (2-2) στο Παρίσι και τώρα περιμένει την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Ετιχαντ», όπου θα κριθεί η πρόκριση στους «4» του Champions League. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Ιμπραϊμοβιτς (41΄), Ραμπιό (59΄), ενώ τα γκολ της Σίτι πέτυχαν οι Ντε Μπράιν (38΄), Φερναντίνιο (72΄).

Στο 14ο λεπτό ο Σανιά ανέτρεψε τον Νταβίντ Λουϊς στην περιοχή της Σίτι. Πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, όμως ο Χαρτ έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε. Στο 38΄ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Φερναντίνιο να τροφοδοτεί τον Ντε Μπράιν και τον Βέλγο να πετυχαινει το 0-1. Η ομάδα του Μάντσεστερ όφειλε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Ή τουλάχιστον να μην το απωλέσει από μια τόσο μεγάλη ανοησία σαν κι αυτή του Φερνάντο στο 41΄. Ο Βραζιλιάνος πήρε την πάσα του Χαρτ στη γραμμή της περιοχής και προσπάθησε να πασάρει απέναντι με... μεγαλοπρέπεια που δεν ταίριαζε στην περίσταση. Ο Ιμπραϊμοβιτς έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα σ΄ένα από τα πιο παράξενα γκολ στην Ιστορία του Champions League.

Η Παρί κυριάρχησε στο β΄ ημίχρονο και έφτασε στο δεύτερο γκολ με τον Ραμπιό στο 59΄. Ο Γάλλος διεθνής απλώς «έσπρωξε» τη μπάλα σε κενή εστία, αφού δεν έγινε αντιληπτό από τους διαιτητές ότι ο Ιμπραϊμοβιτς συμμετείχε στη φάση από θέση οφσάιντ. Μόλις τρία λεπτά μετά, ο Ιμπραϊμοβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 72΄ η τύχη χαμογέλασε στη Μάντσεστερ Σίτι, «αποζημιώνοντάς» τη για τη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φερναντίνιο βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε χωρίς να τρέφει ιδιαίτερες... φιλοδοξίες, αφού τον δρόμο του έφραζε ο Τιάγκο Σίλβα. Ομως από την κόντρα στον αρχηγό της Παρί, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε... βασανιστικά στα δίχτυα του Τραπ.