Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Λιγκ Καπ

Ο τελικός θα γίνει στης 28 Φεβρουαρίου στο Γουέμπλεϊ

Η Μάντσεστερ Σίτι θα είναι η αντίπαλος της Λίβερπουλ στον τελικό του Λιγκ Καπ. Mετά τον συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στα πέναλτι οι «κόκκινοι» πήραν το πρώτο «εισιτήριο» κι απόψε ήταν η σειρά των «πολιτών» να «σφραγίσουν» το δεύτερο με το νικηφόρο 3-1 επί της Έβερτον.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό από το γκολ του Μπάρκλεϊ, ισοφάρισε με τον Φερναντίνιο στο 24΄ και στο δεύτερο μέρος μέσα σε 7 λεπτά, αρχικά στο 70΄ με τον Ντε Μπράιν και στο 76΄ με τον Αγουέρο, έφερε τα πάνω κάτω και θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στην Αγγλία στον τελικό της 28ης Φεβρουαρίου στο Γουέμπλεϊ απέναντι στο συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ.