Για το χάλκινο η Εθνική, ήττα από τις ΗΠΑ με 76-82

Τώρα θα αντιμετωπίσει την Τουρκία

Η Εθνική Εφήβων «έπεσε» μαχόμενη στον ημιτελικό με τις ΗΠΑ, αλλά παραμένει σε... τροχιά μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ηρακλείου στην Κρήτη, καθώς θα παλέψει, απέναντι στην Τουρκία, για το χάλκινο (5/7, 18:15).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια κόσμου και ηττήθηκε στις... λεπτομέρειες με 82-76. Οι ΗΠΑ θα υπερασπιστούν τον τίτλο τους απέναντι στην Κροατία (5/7, 20:30).

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κατέθεσαν την ψυχή τους στο κλειστό «Δύο Αοράκια», αλλά η αστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (18/32) αποδείχθηκε και πάλι η... Αχίλλειος πτέρνα τους. Παράλληλα, τα 19 λάθη δεν τους επέτρεψαν να εξαργυρώσουν το κομμάτι της δημιουργίας (16 ασίστ). Ντόρσεϊ με 23 πόντους και Χαραλαμπόπουλος με 21 οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, ενώ στον αντίποδα ο Μπράνσον με 30 πόντους δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να περιοριστεί από την άμυνα της Ελλάδας.

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα οι Έλληνες διεθνείς εφάρμοσαν κατά γράμμα την οδηγία του Ηλία Παπαθεοδώρου, που ήθελε να «χτυπήσει» στην καρδιά της αντίπαλης ρακέτας. Με έφεση στη δημιουργία, έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ και σωστή τροφοδότηση του Παπαγιάννη (σημείωσε τους 8 από τους 12 πόντους της Ελλάδας στο πρώτο δεκάλεπτο), η Εθνική σήκωσε κεφάλι στο σκορ (5-10 στο 6΄, 9-12 στο 8΄).

Ωστόσο, τα λάθη στο τελευταίο δίλεπτο έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +5 (17-12). Με την Ελλάδα να συνεχίζει να... αναστενάζει στα σουτ εντός πεδιάς (11/31 στο πρώτο ημίχρονο) και την άμυνα να μην μπορεί να οργανωθεί το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είδε την εις βάρος της διαφορά να αυξάνεται στους 9 πόντους (30-21 και 33-24).

Βέβαια, το κομμάτι της δημιουργίας και κάποια ξεσπάσματα των ��αραλαμπόπουλου και Ντόρσεϊ τη βοήθησαν να μαζέψει τη διαφορά στους -5 (37-32) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-32, 57-53, 82-76

ΗΠΑ (Μίλερ): Έβανς 1, Μπιμπς, Φέργκιουσον 11 (3), Μπράνσον 30 (2), Τρίερ, Τζάκσον 7 (1), Τέιτουμ 11, Πικ, Τζάιλς 13, Σουάνιγκαν 3, Ονουάκου 4, Βελς 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 6 (2), Λούντζης 1, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 23 (2), Μήτογλου 6, Μουράτος 2, Σκουλίδας, Σταμάτης 5 (1), Παπαγιάννης 10, Χαραλαμπόπουλος 21 (5)